Ovu naviku za bolje metaboličko zdravlje trebali bismo usvojiti baš svi

by | 23 lipnja, 2023
doručak za bolji metabolizam

Postoji jednostavan način za poboljšanje regulacije glukoze u krvi, a tajna je u obilnom doručku i povećanju unosa hrane tijekom prvog, dijela dana.

Konzumiranje više dnevnih kalorija ranije tijekom dana može spriječiti debljanje, poboljšati fluktuacije glukoze u krvi i smanjiti vrijeme u kojem je glukoza u krvi iznad normalne razine, sugerira nova studija.

U današnjem ubrzanom načinu života, često se zanemaruje važnost doručka kao prvog obroka dana. Međutim, istraživanja su nedvojbeno pokazala da pravilno oblikovan doručak može imati značajan utjecaj na metabolizam i opće zdravlje.

Kad govorimo o doručku za bolje metaboličko zdravlje, važno je da se kombiniraju prave namirnice koje će pružiti dugotrajnu energiju, održavati osjećaj sitosti i stabilnu razinu glukoze u krvi.

Iako je doručak već dugo poznat kao najvažniji obrok dana, često nije najobilniji.

Studija potvrdila: doručak je bitan!

Studija, koju su vodili istraživači s Medicinskog fakulteta Sveučilišta NYU Grossman i koja je predstavljena na sastanku Endocrine Society, nastojala je pokazati u kojoj je mjeri “rano vremenski ograničeno hranjenje” (eTRF) – oblik posta gdje sve svoje obroke jedete unutar prvih osam sati u danu – utječu na razinu glukoze u krvi. Da bi to učinili, istraživači su usporedili razine šećera u krvi onih koji su pratili eTRF (u kojem su sudionici konzumirali 80 posto svojih dnevnih kalorija prije 13 sati) s onima koji su slijedili uobičajeni obrazac hranjenja (u kojem su sudionici konzumirali 50 posto svojih dnevnih kalorija nakon 16 sati) u skupini od deset odraslih osoba s predijabetesom.

Grupa je bila podijeljena na dva dijela, pola je slijedilo jedan plan, a pola drugi. Nakon sedam dana promijenili su pristup. Na kraju, istraživači su otkrili da su oni koji su slijedili eTRF obrazac doživjeli i smanjenje u opsegu do kojeg im je šećer u krvi naglo porastao, kao i smanjenje vremena u kojem je njihov šećer u krvi bio iznad zdravog raspona u usporedbi s onima koji su slijedili uobičajeni obrazac prehrane.

Pročitajte: Ovo je najgora hrana za vašu štitnjaču prema dijetetičarima 

doručak za bolji metabolizam

“Skratili smo vrijeme u kojem su te osobe imale visoku razinu glukoze u krvi sa samo jednim tjednom hranjenja eTRF-om”, rekao je viši autor studije Jose O Aleman.

“Otkrića pokazuju da unos većine kalorija ranije tijekom dana skraćuje vrijeme u kojem je razina glukoze u krvi povišena, čime se poboljšava metaboličko zdravlje.”

Iako ograničena veličina uzorka ove studije znači da bismo rezultate trebali uzeti s velikom rezervom, ovo je daleko od jedine studije koja je otkrila da veća količina hrane ranije tijekom dana može imati pozitivan učinak na razinu glukoze u krvi.

Vrijedno je napomenuti da su mnogi od sudionika u studijama koje su došle do ovih zaključaka bili muškarci, postoje pitanja o tome može li povremeni post ponuditi iste dobrobiti ženama zbog utjecaja koji menstrualni ciklus može imati na sva područja tijela.

doručak za bolji metabolizam

Osim toga, ako ste se suočavali ili se suočavate s bilo kojom vrstom poremećaja prehrane, također je važno razmotriti može li ograničavanje načina na koji jedete na bilo koji način oštetiti vaš odnos s hranom. Međutim, ako tražite način da bolje regulirate razinu šećera u krvi, pokušaj da jedete veće obroke tijekom ranih sati dana potencijalno bi mogao biti koristan.

Zašto? Zato što je ovakva prehrana bolje usklađena s vašim cirkadijalnim ritmom – unutarnjim, 24-satnim satom koji je, između ostalog, odgovoran da pomaže da zaspimo i probudimo se u pravo vrijeme.

Ovaj sat znači da su tijela sposobnija probaviti i metabolizirati hranu ranije tijekom dana – i da ta sposobnost opada kako dan odmiče, postajući manje učinkovita.

Pročitajte: Kako jutarnja rutina može uljepšati ili pogoršati vaš dan? 

Foto: Pexels, ilona titova iStock / Getty Images Plus via Getty Images