NAPADAJI PANIKE sprječavaju se ovako

by | 16 siječnja, 2018
FOTO: THINKSTOCK/GULIVER IMAGES
FOTO: THINKSTOCK/GULIVER IMAGES

FOTO: THINKSTOCK/GULIVER IMAGES

Napadaj panike manifestira se kao tjelesna reakcija na stvarnu opasnost, mada ona u ovom slučaju ne postoji.

Takvi napadaji javljaju se u situacijama kojih se osoba boji od prije i javljaju se bez nekog uzroka. Kada se javi napadaj panike, razvijaju se fobije ili iracionalni strahovi o situaciji koja je dovela do napadaja. Takve fobije i strahovi u velikoj mjeri utječu na način života jer osobe kojima se javljaju počinju izbjegavati sva takva mjesta i situacije što otežava život.

U većini slučajeva se napadaji panike javljaju samo jednom u životu, a u nekim određenim slučajevima mogu dovesti do paničnih poremećaja.

Panični poremećaji sastoje se od ponavljanih napadaja koji se jave najmanje jednom na mjesec. Najčešće se javljaju kod žena između 30 i 50 godine i kod muškaraca između 20 i 40 godine. Žene su te koje dvostruko više pate od paničnih napadaja, a najčešće im se javljaju u određenim fazama hormonalnog ciklusa, uglavnom tjedan dana prije mjesečnice, za vrijeme trudnoće i nakon poroda.

Karakteristike paničnog napadaja su akutna reakcija straha koja je intenzivna i koja ima brojne popratne simptome. Takva vrsta napadaja može i ne mora imati provokativnu situaciju ili vanjski razlog.

FOTO: THINKSTOCK/GULIVER IMAGES

FOTO: THINKSTOCK/GULIVER IMAGES

IZVOR: METRO-PORTAL.RTL.HR

Tagovi: