
Isprobajte: Samo četiri žličice dnevno dovoljno je za zdravlje srca
Istraživanje je otkrilo da unos samo četiri žličice maslinovog ulja dnevno može imati značajan pozitivan utjecaj na zdravlje srca. Ova nova stud...
Imate li problema s nesanicom i spavanjem prije menstruacije i osjećate se umorno? Istraživanja pokazuju da je životni rizik od nesanice 40 % veći za žene negoli za muškarce. I da, upravo i za to su krivi hormoni.
“Problemi sa spavanjem kod žena uvelike su povezani s razinama hormona koje variraju tijekom ženskog mjesečnog ciklusa i mogu postati neuravnotežene”, objašnjava privatna liječnica opće prakse i stručnjakinja za menopauzu, dr. Sumi Soori za glamourmagazine.co.uk.
Ipak, ona tvrdi da je moguće praćenjem menstrualnog ciklusa poboljšati san, ali i svijest o tome što se događa s tijelom. “Menstrualno mapiranje” nešto je što bi svaka žena morala staviti u svoju naviku. Prateći svoj menstrualni ciklus možete imati kontrolu nad moćnim alatom jer time upoznajete svoj mjesečni ritam, ali i možete početi predviđati i planirati te vidjeti kada vam san najviše pati. Kada to znate, u mogućnosti ste posložiti stvari tako da počnete bolje spavati, osjećati se bolje, raditi bolje i biti ljubazniji prema sebi.
Pročitajte: Revolucija menopauze: Je li se naša percepcija ove značajne faze u životu žene konačno promijenila?
Stručnjaci ističu da se ciklus može opisati u četiri faze ili četiri godišnja doba. Estrogen, progesteron, kortizol i melatonin hormoni su koji utječu na san i u svakoj fazi žena se osjeća drukčije, a upravo to onda utječe i na naš san.
Kad spavate dobro, znači da se probudite s odgovarajućom razinom kortizola koja oslobađa estrogen i progesteron. Kad ne spavate dobro, te ravnoteže hormona nema. A kad nema toga, znači da ne spavate dobro. I tako ulazite u začarani krug. Upravo je zato najbitnije da žena osvijesti promjenu koja se događa i zašto ne spava dobro kako bi mogla na to utjecati te omogućiti da se preuzme kontrola nad varijacijama u snu.
Tijekom prve faze menstruacije ili “zimske faze” krvarenje traje između tri i sedam dana. Tada mjesečni bolovi i grčevi mogu otežati san, a hormoni pasti na najnižu razinu. Povećava se umor, nadutost i osjetljivost grudi, emocionalna ranjivost, napetost, tjeskoba i nemirni duh, a tijekom noći možete osjećati toplinu više nego inače. U ovo vrijeme dajte prioritet sebi i smanjite si stres putem meditacije, nosite grudnjak u krevetu ako osjetite osjetljivost grudi, ali i promijenite položaj spavanja jer je vjerojatno da ćete smanjiti protok krvi spavanjem na jednoj strani umjesto na leđima. Grčeve i bolove može ublažiti spavanje s jastukom na boku, a velika pomoć je i joga te sve vježbe i poze koje smanjuje pritisak na područje zdjelice. Tijekom menstruacije dr. Sumi preporučuje izbjegavanje alkohola, ali i pripazite da ne pretjerate s unosom tekućine prije spavanja.
Druga faza folikularna – priprema za ovulaciju ili “proljetna faza”. Ova se faza preklapa s menstruacijom, završava ovulacijom i traje do 16 dana. Prestankom menstruacije, žena se počinje osjećati bolje, a samim time se poboljšava i kvaliteta sna. Tjelesna temperatura postaje normalna, a raspoloženje stabilno te se vraća energija. Ovo je vrijeme kad je važno jesti pravilno i obogatiti prehranu magnezijem te namirnicama poput tamne čokolade, mlijeka, mrkve, avokada. Poslovno, sada je najbolje vrijeme za nove projekte, popise obveza i planove.
Tada dolazi ovulacijska faza ili “ljetna faza”, koja je najkraća. Tada spavate najbolje, ali ovo je i najbolje vrijeme za zatrudnjeti.
Luteinska faza ili “jesenska faza” je zadnja faza. U nekom trenutku nakon ovulacije, možete primijetiti suptilnu ili dramatičnu promjenu u svom raspoloženju, tjeskobi i snu. Ako ne dođe do trudnoće, u ovoj fazi se razine estrogena i progesterona smanjuju što može utjecati na san. Vježbanje se itekako preporučuje u ovoj fazi, a fokusirajte se više na pilates, plivanje ili jogu. Pokušajte se oduprijeti porivu za drijemanjem – iako se osjećate umorno, drijemanje može poremetiti vaš cirkadijalni ritam.
Pročitajte: Kako se pravilno brinuti o sebi tijekom svake faze menstrualnog ciklusa?
Foto: Ridofranz iStock/Getty Images Plus via Getty Images