Lijek i voda: Najbolja kombinacija

by | 28 rujna, 2013

Istraživanja pokazuju da mnogi pacijenti, umjesto s vodom, lijekove piju s onim što imaju na dohvat ruke – limunadom, čajem, mlijekom, kavom… To nikako nije dobra navika, jer neke namirnice reagiraju nekontrolirano na koktel kemijskih agensa, što može biti opasno po zdravlje. Uz malo opreza možete izbjeći te rizike.

Prije nego što posegnete za nekim lijekom ili preparatom minerala – provjerite može li u kombinaciji sa bezazlenim doručkom izazvati burnu reakciju. Mnogi, recimo, ne znaju da se antibiotici ne piju s mlijekom. Prema podacima njemačkog Udruženja farmaceuta, čak 315 sastojaka lijekova reagira na namirnice, pri čemu su te tvari sadržane u preko 5000 popularnih lijekova, bilo da je za njih potreban recept ili ne. U kombinaciji s “pogrešnom” hranom njihov učinak se pojačava ili slabi, a u svakom slučaju negativno utječe na terapiju.

Oprezno s grejpfrutom

Početkom devedesetih slučajno je otkriveno ekstremno djelovanje soka ovog voća. On sadrži bioflavonoide, koji pojačavaju učinak velikog broja lijekova – čak do 300 posto i do tri dana! Ako se, na primjer, sredstva protiv glavobolje ili antialergetici unose sa sokom od grejpfruta, to može izazvati poremećaje srčanog ritma ili ubrzan rad srca, dok sredstva za snižavanje tlaka djeluju daleko jače nego inače, te u najgorem slučaju mogu izazvati kolaps krvotoka. S jedne strane grejprut ima turbo učinak na djelovanje lijekova, ali s druge umanjuje djelovanje drugog važnog lijeka – antibebi pilule na primjer. Zato bi osobe koje koriste pilule protiv začeća trebale izbjegavati unošenje velike količine ovog soka.

Bez mliječnih proizvoda

Antibiotici su lijek izbora protiv bakterijskih upala. Ali, prilikom uzimanja antibiotika iz grupe tetraciklina, trebalo bi izbjegavati mliječne proizvode barem dva sata poslije njegovog unošenja u organizam. Ova tvar u kombinaciji s kalcijem iz jogurta, sira ili mlijeka stvara takve spojeve, koje organizam ne može razgraditi. To značajno smanjuje djelovanje lijeka. Tako i mineralna voda bogata kalcijem negativno utječe na učinak ovog antibiotika. Antibiotici koji koče djelovanje enzima DNK-giraza ne smiju se kombinirati s napicima koji sadrže kofein kao što su zeleni čaj, kava, cola ili energetska pića, jer oni pojačavaju djelovanje kofeina, izazivajući nervozu i lupanje srca.

Bez konzervirane hrane

Protiv depresije se često prepisuju MAO-inhibitori koji blokiraju enzim monoaminoksidazu, koji razgrađuje određene neurotransmitere u mozgu, a upravo oni nedostaju depresivnim osobama. Uz to, enzim MAO zadužen je za razgradnju hormona tiramina, koji se krije u mnogim vrstama sireva, trajnim kobasicama, konzervama ribe, proizvodima s kvascem, u pivu, crvenom vinu i proizvodima od soje. Ove namirnice su zabranjene pacijentima koji uzimaju antidepresive! Naime, suficit tiramina može izazvati visok krvni tlak, pa čak i krvarenja u mozgu. Uz to MAO-inhibitori imaju dugotrajan učinak, pa reakcije na spomenute životne namirnice mogu nastupiti čak i mjesec dana po prestanku terapije!

Jače od željeza

Budući da se željezo teško može nadoknaditi kroz prehranu, liječnici često prepisuju tablete željeza. Ali one djeluju samo ako se dva sata nakon toga ne jede špinat ili pije crni čaj! Ti proizvodi sadrže oksalnu kiselinu koja sprječava apsorpciju željeza u crijevima. Isti učinak imaju kava, proizvodi bogati bjelančevinama, kao i preparati magnezija i kalcija.

Roštilj oduzima dah

Ugljikodioksidi koji se stvaraju prilikom pečenja mesa na roštilju mogu smanjiti učinak mnogih preparata protiv bolesti dišnih puteva kao što je astma ili kronični bronhitis. Pažnju treba obratiti i na konzumaciju crnog papra, jer sadrži piperin koji blokira razgradnju jednog uobičajenog agensa protiv astme, takozvanog teofilina.

Šparoga može izazvati trombozu

Osobe koje zbog srčanožilnih bolesti uzimaju antikoagulante moraju voditi računa o jelovniku: hrana s velikom količinom vitamina K (kao brokula, zelena salata, šparoga) je zabranjena, jer slabi učinak lijeka. Nasuprot tome, velike količine češnjaka sprječavaju stvaranje ugrušaka, dakle pojačava dejstvo lijeka, pa zato i s tim treba biti oprezan.

Izbjegnite rizike

Gazirani napici, biljni čajevi i voćni sokovi mogu rastopiti preparate koji nisu otporni na želučane kiseline i neutraliziraju njihovo djelovanje.

Kada imate žgaravicu, pomažu sredstva koja vežu kiseline. Ako se ti preparati unose s limunadom, oni mogu povećati koncentraciju aluminija u krvi, što u najgorem slučaju može izazvati grčeve, konfuziju i anemiju.

Pazite kada lijekove pijete s kavom, colom i čajem – jer antibiotici potiču djelovanje kofeina, a on opet slabi učinak neuroleptika (antipsihotika).

Nikako uz lijekove ne posežite za alkoholnim pićima, jer ona potiču negativno djelovanje mnogih lijekova na jetru.

Izvor: novosti.rs