Promijenite ih odmah! Ove loše životne navike izazivaju rak

by | 29 ožujka, 2016

Ožujak  je mjesec koji je u znaku borbe protiv raka. Kako stručnjaci ističu, karcinom bi mogao biti izbjegnut u gotovo 30 posto slučajeva ako se promijeni loš način života. Također, u slučaju razvoja bolesti, način života igra vrlo važnu ulogu tijekom procesa liječenja, i značajno utječe na kvalitetu života. 

ThinkstockPhotos-500598730

Iako se ne zna što izaziva tumore, postoje neke stvari za koje je dokazano da mogu povećati ili umanjiti rizik od ove bolesti. Zloćudne bolesti izlječive su ako se otkriju na vrijeme, a rizik od bolesti značajno možete umanjiti ako primjenjujete zdravije životne navike. Pogledajte u nastavku kojih loših životnih navika se trebate odreći što prije.

Previše slatkiša i gaziranih pića

Šećer sam po sebi ne izaziva rak. Ali gazirana pića i slatkiši u sebi sadrže prazne kalorije koje dokazano mogu povećati rizik od raka. Međutim, to ne znači da slatkiše treba potpuno izbaciti, jer ako se hranite zdravo i pravilno, sasvim je u redu da se ponekad počastite slatkišem, ali se ipak trudite ne pretjerati.

Što se gaziranih pića tiče, novije istraživanje pokazalo je da redovita konzumacija gaziranih pića može izazvati rak gušterače, te da povećava rizik od ove bolesti za čak 87 posto. I ovdje problem izaziva prevelika količina šećera koju gazirani napici u sebi sadrže, a koja remeti rad gušterače i može izazvati jedan od najsmrtonosnijih karcinoma.

Solarij i previše sunčanja

Žene koje koriste solarij imaju prosječno šest puta veći rizik oboljeti od melanoma prije 30. godine, objavili su nedavno američki znanstvrnici. Time se, kako dodaju istraživači sa Sveučilišta u Minnesoti, može objasniti zbog čega se učestalost melanoma povećava brže kod žena u toj životnoj dobi. Podaci korišteni u studiji prikupljeni su od 681 odrasle osobe, od kojih su 70 posto žene, s dijagnozom najsmrtonosnijeg tipa raka kože.

Stoga izbjegavajte odlazak u solarij, a preplanuli ten pripazite i kako ćete postići prirodnim putem, jer i dugotrajno sunčanje u ljetnim mjesecima može izazvati rak. Osim raka kože, pretjeranim sunčanjem, osobito u vremenu između 10 i 17 sati, možete dobiti i opasne opekline. Ako u to vrijeme ipak morate biti vani, dobro zaštitite kožu preparatima za sunčanje, te odjećom od laganog, pamučnog materijala svijetle boje.

Pušenje

Pušenje je izuzetno opasno i štetno po vaše zdravlje, i može izazvati nekoliko različitih vrsta karcinoma, prije svega rak pluća, ali čak i rak maternice ili dojke. Oko 80 posto žena je bilo izloženo HPV virusu prije nego što su došle u srednje godine. Iako većina žena s ovim virusom ne dobije rak grlića maternice, istraživanja su pokazala da se karcinogeni iz duhana mogu pronaći u ženskom iscjetku, a oni povećavaju vjerojatnost da će vam HPV virus zaista i naštetiti.

Uz tog, novija istraživanja pokazala su da je pušenje odgovorno i za izazivanje raka dojke. Znanstvenici s Harvarda uočili su da je stopa žena oboljelih od raka dojke dosta veća među onima koje su pušile, i to za čak 30 posto. Kao najrizičnija skupina pokazale su se žene koje su počele pušiti prije 20. godine života, kao i one koje su prvu cigaretu zapalile najmanje pet godina prije njihove prve trudnoće.

Oralni seks

Novija istraživanja pokazala su da oralni seks nije baš tako siguran kao što se mislilo. Točnije, on povećava rizik od raka grla čak za 22 puta. Problem se krije u mogućnosti prenošenja humanog papiloma virusa (HPV). Znanstvenici iz New Yorka tvrde da je za 70 posto slučajeva obolijeevanja od raka grla kriv upravo HPV virus koji je često prenesen oralnim seksom. Medicinski stručnjaci smatraju kako će do 2020. broj oboljelih od raka na predjelu vrata i glave, a uzrokovanog HPV virusom, nadmašiti rak maternice.

Neredovit odlazak liječniku

Iako odlazak liječniku nikome nije ugodan, pojedini preventivni pregledi mogu vam doslovno spasiti život. Kao što i sami znate, razne vrste tumora izlječive su ako se otkriju na vrijeme, te je stoga jako važno da sve neophodne liječničke preglede obavljate redovito. Jako je važno da svake godine posjetite ginekologa i napravite Papa test koji će otkriti moguće kancerogene stanice, kao i da odlazite na mamografiju u zrelijim godinama, te da radite kolonoskopiju (pregled debelog crijeva), osobito nakon 50. godine života.

Kava na prazan želudac

Kafa je važan antioksidans i znanstveno je dokazano kako u nekim situacijama sprječava razvoj malignih stanica. Međutim, ako kavu pijete na prazan želudac, stvari se uvelike mijenjaju. Šalica crne kave koju popijete prije doručka potiče stvaranje želučane kiseline, što je posebno opasno za osobe oboljele od gastritisa. Čak i osobama koje nemaju problema sa želucem stručnjaci ne savjetuju kavu prije jela, jer pojačano lučenje kiseline može dovesti do nelagodnosti tijekom obroka i probavnih tegoba.

Naime, proteini koje ne uspijete probaviti izazivaju nadutost, žgaravicu, povraćanje, iritaciju, upalu, pa čak i rak jednjaka ili debelog crijeva. Stoga stručnjaci preporučuju da prije kave pojedete barem šnitu kruha. Ako se ne možete osloboditi navike da ujutro prvo popijete kavu i ne možete jesti odmah nakon što se probudite, stručnjaci savjetuju da svoj omiljeni napitak razblažite mlijekom.

Nedovoljno fizičkih aktivnosti 

Znanstvenici tvrde da bilo koja fizička aktivnost, bilo da se radi o pješačenju, vježbanju, ili pak seksu, može vas spasiti od raka. Fizičkim aktivnostima, naime, čisti se organizam i mogućnosti obolijevanja od raka su jako male. U Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji tvrde da je trećina slučajeva, na primjer raka dojke, bubrega i slično, uzrokovana slabim kretanjem i viškom kilograma.

Ne pijete dovoljno tekućine

Znanstvenici tvrde da je unos tekućine u uskoj vezi s nastankom različitih vrsta tumora, te da se uz dovoljno unesene tekućine tijekom dana može smanjiti rizik od raka mokraćnog mjehura za čak 50 posto. Voda ispire kancerogene supstancije iz organizma i na taj način smanjuje se dužina kontakta kancerogenih supstancija sa stijenkom mjehura. Ako niste ljubitelj čiste vode, njezin okus možete obogatiti dodatkom nekoliko kapi voća ili povrća.

Ne jedete dovoljno voća i povrća

Studije su pokazale da je konzumiranje svježeg voća u uskoj vezi sa smanjivanjem rizika od karcinoma. Među najbolje voće spadaju borovnice, maline, jagode, kupine, naranče, grejp, limun, trešnje i crveni grejp. Za čak 50 posto rizik od raka može smanjiti i konzumiranje svježeg povrća, osobito zelenog i narančastog, koje, kako studije pokazuju, pobjeđuju HPV virus koji izaziva rak grlića maternice. Međutim, ne morate se bazirati samo na ovom povrću, jer su sve vrste povrća bogate vitaminima i mineralima koji su neophodni organizmu za pravilno funkcioniranje i jačaju vaš imunitet.

Izvor: Life Content
Foto: Guliver/Thinkstock