POGLEDAJTE ŠTO SE DOGAĐA u vašem tijelu kad jedete šećer

by | 1 travnja, 2017
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

Gotovo da nema osobe koja neće odoljeti kockici čokolade ili finom komadu rođendanske torte. No, znate li što se događa u vašem tijelu nakon što pojedete nešto slatko? Donosimo vam osam prikaza kako šećer utječe na vaše tijelo:

Vaš mozak pati
Fruktoza, komponenta šećera i visokofruktoznog kukuruznog sirupa loše utječe na rad vaše jetre. Endokrinolog iz San Francisca, Robert Lustig tvrdi da ne samo da loše utječe na vašu jetru nego i na funkciju vašeg mozga. Mozak pamti količine šećera koje unosite i traži još. Zato budite pažljivi s namirnicama koje sadrže velike količine šećera.

Potiče vas na to da jedete više
Nakon što pojedete namirnice koje sadrže fruktozu, imat ćete privremeni osjećaj sitosti. Previše kilograma  može uništiti sposobnost tijela da proizvodi hormon leptin, čija je zadaća mozgu poručiti: “Sit sam i sad neću više jesti”. Šećer se poigrava s leptinom te će vam kroz neko vrijeme trebati veće količine šećera kako bi ste se osjećali sito.

Ubrzava proces starenja
Sastojci koji kožu čine elastičnom i čvrstom su proteinska vlakna u kolagenu i elastinu. Šećer se veže za njih i formira štetne molekule te tako ubrzava proces starenja, stvaranja bora.

Priprema tijelo za dijabetes
Studija pokazuju da vam na svakih 150 kalorija šećera koju dnevno uzmete šanse za dijabetes +rastu za 1,1 posto. Mnoge namirnice danas sadrže šećer, a da toga niste ni svjesni – kruh, kečap, sušeno voće.

Vaše stanice plaćaju cijenu nezdravog načina života
Fruktoza utječe na ubrzani proces oksidacije u stanicama. Na taj način oštećuju se proteini u tijelu, tkivo i organi.  Posljedice mogu biti zatajenje bubrega, bolesti jetre i slično.

Pretvara vas u ovisnike
Šećer utječe na aktiviranje kemikalija koje pokreću centar za užitak koji se nalazi u mozgu. Slično kao droga. Što ga više uzimate, vaše tijelo traži veće količine.

Ostajemo bez energije
Zbog naglog porasta i pada šećera, ulazite u začarani krug. Kratki uzlet energije nakon što ste pojeli kolač ubrzo se pretvara u umor. Poznato? Pokušajte smanjiti unos namirnica koje imaju velike količine šećera.

Rastužuje nas
Kako bismo se osjećali bolje nakon stresnog dana, posežemo za čokoladom, no efekt je zapravo suprotan. Šećer vam ne podiže raspoloženje, nego vam povremeno diže energiju, nakon čega se kasnije vraćate u prvotno raspoloženje.

Lorena Markoč