Pobijedite zimsku depresiju: Metode za dobro raspoloženje

by | 25 studenoga, 2015

Umorne ste od svakodnevnih obveza koje iziskuju djeca i kućni poslovi, a u posljednje vrijeme ne uspijevate obaviti ni sve poslovne zadatke? Ne brinite, mi vam nudimo nekoliko odličnih metoda za raspoloženje…

raspolozenje

Psiholozi tvrde da je razina sreće genetski uvjetovana samo 50 posto, dok druga polovica ovisi isključivo o osobi i njezinim životnim ciljevima. I zaista, najnovija znanstvena otkrića govore u prilog tome da postoje brojni načini za podizanje razine serotonina, tzv. hormona sreće (kemijske tvari u mozgu koja čini da se dobro osjećate).

Upućujemo vas u to koje su to metode, čak i tijekom tmurnih, hladnih, zimskih dana…

Konzumirajte ”sretne” namirnice
Jeste li se ikad zapitali zbog čega šalica toplog mlijeka odgovara prije spavanja? Zbog aminokiseline (triptofan), kemijske tvari koja sudjeluje u produkciji serotonina (prirodni antidepresiv mozga). Zato, da biste podigli prirodnu razinu serotonina, konzumirajte namirnice bogate ovom aminokiselinom: mlijeko, sjemenke, sušene marelice, brokulu, piletinu, puretinu, ribu, jaja i špinat. I, obavezno –smanjite unos šećera.

Iskoristite svoje kvalitete
Psiholozi tvrde da su najsretniji ljudi oni koji prepoznaju kvalitete svoje osobnosti i, još važnije, koji ih znaju iskoristiti. Među najcjenjenijim karakternim crtama izdvajaju se sposobnost da se voli, smisao za humor i umijeće praštanja (tuđih i svojih pogrešaka). Osim toga, svako jutro kada ustanete, budite zahvalni za ono što imate i nemojte biti nesretni zbog onog što (još uvijek) nemate.

Pokrenite se
Fizičke aktivnosti podižu razinu endorfina u mozgu (a to utječe na ublažavanje boli), snižavaju razinu hormona stresa (kortizola) i podižu razinu serotonina. Stručnjaci tvrde da fizičke aktivnosti pomažu da se osjećate bolje bez obzira na trenutačno raspoloženje. Trik je samo u tome da pronađete aktivnost koja će pozitivno utjecati na vaše emocije. Znanstvenici su otkrili da su za neraspoloženje i anksioznost najpreporučljivije tzv. misaone aktivnosti, poput joge, dok depresivnim ljudima najviš odgovaraju manje agresivni oblici fizičkih aktivnosti, poput plivanja i platesa. Međutim, bez obzira na to koju aktivnost izaberete, pozitivni rezultati postižu se samo ako redovito vježbate (svakodnevno po 20 minuta). Naime, svaka fizička aktivnost, od rada u vrtu, preko šetnje, do trčanja na duge staze, popravlja raspoloženje ako se provodi umjereno.

Uzimajte vitamin B
Ako ste pod stresom, obično osjećate potrebu da popijete pivo ili pojedete pecivo te kolač od kiselog tijesta! Tome se ne trebate čuditi. Ove namirnice bogate su vitaminima B12 i B1 (tiamin), a oni imaju antidepresivni učinak, kao i vitaminom B2 (riboflavon), koji obavlja regulaciju enzima. Za produkciju serotonina mozgu je potreban i vitamin B6. Ovi vitamini najzastupljeniji su u jetricama, grahu i kupusu, a kao dodatak prehrani možete uzimati i kompleks vitamina B.

Konzumirajte više minerala
Uravnotežena prehrana bogata mineralima čuvat će vaše zdravlje i podići će vam raspoloženje. Kalcij i magnezij, dva prirodna sedativa, opuštaju mišiće i živce. Nedostatak ovih minerala može prouzrokovati nervozu i neraspoloženje. Cink veže sve ostale minerale u organizmu i osigurava njegovo pravilno funkcioniranje. Ovaj mineral je također jako važan za sintezu serotonina, dok konzumiranje alkohola, cigareta i masne hrane snižava njegovu razinu u organizmu. Namirnice bogate kalcijem, magnezijem i cinkom jesu zeleno lisnato povrće, voće, integralne žitarice i mliječni proizvodi od obranog mlijeka.

Izvor: Life Content
Foto: Guliver/Thinkstock