PERETE LI RUČNIKE REDOVITO? Prljavi ručnici izazivaju infekciju kože i razne upale očiju

by | 25 siječnja, 2017
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

Nakon samo jednog brisanja, ručnik postaje idealno mjesto za bakterije i gljivice, kojima vlaga najviše odgovara za razmnožavanje.

Bakterija Escherichia coli prisutna je u 25 posto ručnika, tvrde znanstvenici s američkog Sveučilišta u Arizoni, a još je gora vijest to da se bakterije i virusi lako prenose među članovima obitelji ako koriste isti ručnik za brisanje. Nakon samo jednoga korištenja započinje razmnožavanje, jer uzročnicima infekcija odgovaraju vlaga, toplina i organski materijali poput pamuka. Zato isti ručnik ne bismo smjeli koristiti više od tri puta.

Nakon svakoga korištenja ostavite vlažni ručnik na prozračnome mjestu da se posuši i redovito provjetravajte kupaonicu. Treba koristiti poseban ručnik za lice i tijelo.

Ručnik treba koristiti isključivo jedna osoba kako bi se spriječio prijenos bakterija i gljivica s jednog dijela tijela na drugi, kao i prijenos infekcija s osobe na osobu.

Ako ručnike dijelite, primjerice, s partnerom i ne mijenjate ih nakon tri korištenja, postoji opasnost od prijenosa bakterija i gljivica koje se nalaze na koži te sluznicama nosa, usta, oka i spolnih organa. Najčešće su gljivice T. mentagrophytes, koje uzrokuju infekciju poput atletskog stopala te bolest kože trupa, otkriva Levarda.

Česte su i infekcije uzrokovane bakterijama stafilokoka (Stapylococcus aureus) i streptokoka (Streptococcus pyogenes), koje uzrokuju upale korijena dlake, perifolikularnog tkiva dlake, ali i upale kutova usana te izrazito suhu kožu lica i tijela. Niz različitih bakterija na ručnicima glavni su krivci za upale oka (najčešće konjunktivitis), virus Herpes simplex izazivat će promjene poput “ranica” u predjelu nosa i usnica.

Većina ovih bakterija nije patogena jer dolaze iz našeg tijela, ali mogu izazvati zdravstvene probleme. Zato ručnike treba prati na 90 stupnjeva ili minimalno na 60. Ne preporučuje se pranje ručnika s drugim rubljem ni kuhinjskim krpama.

Kako biste spriječili prijenos bakterija i gljivica s rublja na ručnike, najbolje je pamučne ručnike glačati na visokim temperaturama, da bi zaostale bakterije dodatno “uništili“, jer pranje u potpunosti ne uništava bakterije.

Glačanje pomaže
Za potpuno ubijanje bakterija i gljivica bitno je glačati rublje nakon pranja i sušenja.

Sušenje na zraku
Ako jedan ručnik koristite nekoliko puta, uvijek ga osušite na zraku zato da se klice ne bi razmnožavale.

Preventiva 
Imajte poseban ručnik za tijelo i lice, koristite ih najviše triput, a između korištenja dobro osušite.

Čistite kupaonicu

Prevencija počinje iz vašeg doma, pa je čišćenje i provjetravanje kupaonice najbolja stvar koju možete napraviti. Tako ćete spriječiti da se bakterije razmnožavaju na ručnicima. Ne zaboravite ni na vješalice na kojima držite ručnike, koje su također rasadnici bakterija.

Što više, to bolje

Ljudi koji imaju otvorene rane ili bilo kakve probleme s kožom, slabiji imunitet ili neku kroničnu bolest, trebali bi što češće mijenjati i prati ručnike kako ne bi pogoršali svoje zdravlje bakterijama i gljivicama.

FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

IZVOR: 24sata.hr