OVOGA LJETA hodajte bosi što više jer je to najbolja stvar za vaše zdravlje

by | 22 srpnja, 2017
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

Posljednjih je godina trend u očuvanju zdravlja ostvarivanje kontakta s prirodom, a boso hodanje je jedan od najboljih oblika praćenja ovog trenda. Osim što će boravak u prirodi te rekreacija u obliku bosog hodanja ojačati srce i krvne žile, ono pomaže u očuvanju zdravlja vena, smanjuje stres te popravlja držanje, a pozitivan će se učinak primijetiti i na mišićno-koštanom sustavu.

Sve neravnine su poželjne
Sloboda stopala koja nisu stiješnjena u neudobnu i tvrdu obuću daju mogućnost cijelom tijelu da se skladno razvija i dobro funkcionira. Dobar oslonac na sva tri uporišta stopala je preduvjet da se skladno pozicioniraju koljena, da se dobro kreće zdjelični i rameni obruč, a između njih da kralježnica održi svoje prirodne krivine područja donjeg dijela i vrata naprijed, a gornji dio i trtica sa stražnjom stranom glave natrag. Stopalo mora imati različite poticaje koji će aktivirati i poprečni i uzdužni svod stopala, ali i prste koji ne smiju biti jako savinuti.

Preporuka je da hodate bosi po pijesku, travi, kamenčićima, blatu i svakojakim neravninama koje se mogu postaviti na pod. Svakako je važno procijeniti opasnosti od ozljeda staklom ili drugim oštrim materijalom, a nikako nije poželjno hodati bos po vrućem asfaltu.

Utjecajem konzumerizma poplavljeni smo ponudom najrazličitijih cipelica za djecu, smanjene slobodne fizičke aktivnosti, što rezultira sve većim brojem osoba s izraženim valgusom gležnjeva pa i koljena. Kada vidite da je unutarnji dio gležnja pao prema sredini tijela, a kod pokušaja čučnja pada sve niže i gubi se oslonac vanjskim dijelom stopala, to je valgus pozicija i trebate potražiti stručnjaka koji će učiniti procjenu i dati odgovarajući savjet.

No, kada nismo bosi, iznimno važno je odabrati kvalitetnu obuću. Tvrdi, nesavitljivi potplati cipela, klompe koje ne prianjaju uz nogu, nego se nasumice vuku po podlozi, japanke u kojima stopalo nema oslonac, ali se moraju povlačiti, nisu obuća zdravog izbora. Cipela ima funkciju zaštite noge od ozljeda i vremenskih neprilika, a može biti i korektor lošeg oslonca ako ima odgovarajući ortopedski uložak. Odgovarajući uložak obično nije prosječno određen, nego individualno kreiran za svaku nogu. Meka, ali dobro strukturirana forma obuće može ispuniti zadane uvjete te pozicionirati i štititi nogu sve do potkoljenice. Zato pažljivo birajte obuću, a poželjno je da to bude mekana kožna obuća, tenisice s prozračnom tkaninom, fiksirane sandale ili balerinke mekog potplata.

Bosonogo trčanje ili u specijaliziranim tenisicama s odvojenim prstima-čarapicama je zdravo. Naravno da je nužno procijeniti podlogu po kojoj se trči pa je loše prakticirati po betonu ili vrlo neravnom terenu, ali bosonogo trčanje u prirodi uz odgovarajuću dozu opreza od uobičajenih ozljeda uvijek možemo preporučiti.

FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

IZVOR: VECERNJI.HR