OTKRIVAMO VAM MOGU LI IĆI ZAJEDNO dijeta i alkohol?

by | 7 studenoga, 2016
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

Bez obzira na doba godine, uvijek se može pronaći razlog za slavljenje ili zabavu. Osim hrane, sastavni dio takvog događaja je i konzumacija alkohola. S osjećajem gladi uspješno se izborimo već preko dana, kada pazimo što jedemo i tako izbjegavamo nezdrave obroke na zabavi. S alkoholom imamo potpuno drukčiju situaciju. Zaustavi li se preobrazba zbog alkohola, pretvori li se u suvišne masnoće, ili ju alkohol čak ubrza i tijelo opskrbi energijom? Postoji više teorija, ali istina je samo jedna.

Ponekad se dogodi da si nakon napornog dana ili uz kavu u posebnoj prilici priuštimo jednu ili dvije čaše dobrog vina, piva ili kakav osvježavajući koktel. Iako u tom trenutku zaboravimo na probleme i obveze, ne prođe puno vremena a da se ne upitamo o utjecaju alkohola na naše mršavljenje odnosno na preobrazbu tijela.

Jedan gram alkohola sadrži sedam kalorija i probavlja se znatno drukčije u odnosu na druge makronutrijente. Organizam ga registrira slično kao i otrovnu tvar, što znači da se u potpunosti usmjeri na razgradnju i izlučivanje nakon toga. Kao rezultat toga, tijelo prestaje trošiti kalorije koje smo pridobili doručkom, užinom, ručkom ili dodatnim međuobrokom i usredotoči se isključivo na iskorištavanje odnosno razgradnju alkohola.

Još jedan izuzetno važan podatak koji prilično razjašnjava situaciju odnosi se na činjenicu da tijelo ne može sačuvati alkohol kao izvor energije za kasnije potrebe. Ako se uvaže obje informacije, brzo se može spoznati da tijelo zapravo ne akumulira alkohol kao suvišnu masnoću, nego zaustavlja njezinu razgradnju odnosno uspori proces. Ako se pogleda šire, to znači da tijelo ne troši masnoće sve dok je usmjereno na razgradnju alkohola, odnosno sve dok se energija iz makronutrijenata akumulira.

Pivski trbuh zapravo nije posljedica taloženja masnoće pretvorene iz alkohola, nego iz ostalih kalorija jer tijelo nema mogućnost njihove razgradnje. To, naravno, ne znači da je umjereno uživanje u pokojem alkoholnom piću zauvijek gotovo ako je interes postići željeni rezultat, daleko od toga. Ovo su informacije koje pomažu shvatiti kakvi se to procesi odvijaju u tijelima.

Što bi onda bio najbolji izbor u posebnim prilikama, kada nazdravljamo i veselimo se? Kao prihvatljiv izbor mogu navesti suho, polusuho vino ili žešća alkoholna pića bez raznih dodataka (sokovi, gazirana pića i slično). Upravo ti dodaci talože se kao masne naslage kada organizam prerađuje alkohol.

Ukratko, alkohol u umjerenim količinama neće pokvariti planove i onemogućiti postizanje zadanog cilja. Međutim, alkohol ima određen utjecaj na samu preobrazbu, odnosno može je zaustaviti na neko vrijeme. Tu je još i informacija koju je uvijek dobro ponoviti. Ne zaboravite na vodu! Tako razgradnja alkohola biti brža i lakša, a a uspješno se izbjegava dehidracija i osjećaj slabosti.

Miha Geršič
www.fittijelo.com