NAPOKON je otkriveno zašto i kada točno kosa sijedi! PAZITE NA SEBE!

by | 21 travnja, 2016
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

Sijeda kosa muka je mnogim ženama, a muškarci su tu uspjeli odraditi sjajan PR – sijedi zalisci su seksi i nema potrebe za prikrivanjem sjedina. No, kako zapravo kosa sijedi?

Međunarodna skupina znanstvenika uspjela je točno odrediti gen odgovoran za rast sijede kose – nazvan IRF4, a otkriće bi moglo rezultirati otkrivanjem novih načina koji će odgoditi ili spriječiti ovaj prirodan znak starenja, objavljeno je u časopisu Nature Communications.

Istraživanje je otkrilo i da proces nastanka sijedih vlasi nije posljedica stresa, konzumiranja previše alkohola, uživanja u nikotinu, izlaganja suncu ili nedostatku vitamina, kako se dosad vjerovalo, nego je određen genetskim naslijeđem, pa bismo se u budućnosti, umjesto odlaska frizeru, mogli odlučiti za genetsku manipulaciju.

Znanstvenici su od 6.000 osoba različitih rasa prikupili uzorke DNK. Ustanovili su da gen IRF4 određuje pigment prirodne boje kose, kože i očiju i nalazi se na kromosomu šest. Malo je vjerojatno da je IRF4 jedini gen koji utječe na proces rasta sijede kose, no znanstvenicima pruža mogućnost za nova istraživanja.

“Otkrili smo alelu (varijantu gena koja često određuje nastanak različitih nasljednih karakteristika), koja je predispozicija za pojavu sijede kose”, objasnio je dr. Kaustubh Adhikari, koji je istraživanje proveo s kolegama s University Collegea u Londonu.

“Otprije znamo na koji način neki geni utječu na proces gubitka kose i na boju kose, no prvi smo put identificirali gen odgovoran za nastanak sijedih vlasti. Alela odgovorna za sijedu kosu zamijećena je najprije kod Europljana. Prosječna srednja životna dob za pojavu sijedih vlasi kod bijelaca je oko 35. godine života, kod Azijata oko 40., a kod potomaka osoba crne rase oko 45. godine”, rekao je dr. Adhikari.

Gen IRF4 otprije je poznat znanstvenicim, jer sudjeluje u proizvodnji i skladištenju melanina, pigmenta koji nastaje enzimskom oksidacijom tirozina. Melanin se stvara u melanocitima u koži, očima i kosi, zbog čega utječe na njihovu boju. Njegov nedostatak u koži rezultira albinizmom. Boja kose nastaje u melanocitima smještenima u folikulu ili korijenu vlasi. S godinama melanociti prestaju proizvoditi pigment i kosa gubi prirodnu boju te sijedi.

“Saznanje o tomu na koji način IRF4 utječe na pojavu sijede kose moglo bi izmijeniti ovaj prirodni proces, jer ćemo razmotriti mogućnost manipulacije tim genom kako bismo usporili proces”, objasnio je Adhikari.