Najčešće predrasude u vezi s jogom

by | 20 veljače, 2016

Svatko od nas je bar jednom pozvao prijatelja da mu se pridruži na satu joge. Ako izuzmemo one standardne predrasude vezane za bilo koju novu fizičku aktivnost, možemo izdvojiti par nedoumica ili sumnji koje se najčešće javljaju kod početnika.

yoga-1148172_640

“Čudna” atmosfera

Prvi kontakt s iskusnijim joga polaznicima, kao i s mjestom održavanja satova, često mogu zbuniti početnike. Potpuna tišina ili tiha ambijentalna glazba; esencije mirišljavih štapića koji se osjete u prostoru; nepokretnost prisutnih tijekom njihovih meditativnih položaja; spretno “zagrijavanje” već iskusnijih vježbača – najčešće su situacije koje zatječemo u dvorani.

Bitno je da se ne vežete za prve vanjske dojmove, nego da probate “zaroniti” s punom pažnjom u sebe, osjetiti svoje tijelo, opustiti se i tako odgovarajuće pripremite za sve pogodnosti sata koji slijedi.

Polako, kako budete učili povezivati se sa svojim dahom asane, izvodit ćete vježbe sve lakše i s više samopouzdanja. Postupno ćete usvajati sve stabilniji balans i s lakoćom prelaziti kroz položaje dok istežete i jačate mišićne tonuse. Potrebno je malo vremena i strpljenja dok se ne naviknete da budete redoviti na satovima.

Voda za vrijeme vježbanja – da ili ne?

Može vam se dogoditi da osjetite zamor i žeđ te da zbog toga morate nakratko zastati. U toj situaciji pomoći će vam koji gutljaj vode i kratak odmor u joga položajima poput Tadasane, Virasane ili Balasane. Na prvim satovima najbolje bi bilo da se smjestite negdje odostraga kako biste imali dobar pogled i na iskusnije vježbače. Nemojte sebi dozvoliti da dehidrirate i potom odjednom popijete previše vode. Tako može doći do kontraefekta i, umjesto da se osjećate svježe i spremno za nastavak vježbanja, osjetit ćete se naduto i teško. Sve je stvar discipline i taj problem će se s vremenom riješiti i uskladiti u vašim redovitim dolascima na satove.

Dišete li pravilno?

Opterećenje zbog nepravilnog disanja često može obeshrabriti početnike. Pravilno disanje tijekom prelazaka kroz položaje je proces koji zahtijeva dosta prakse i iskustva. Nije strašno ako ne možete pratiti vodstvo i tempo instruktora. Budite sigurni da i iskusnijim vježbačima, koji jako lijepo izvode asane, to ne polazi uvijek za rukom. Sasvim je normalno da u početku s vremena na vrijeme “izgubite” harmonični tijek disanja. Upravo je zbog toga ona “neobična” priprema na početku sata važna. Dakle, samo se lagano vratite u tijek vježbanja. Također, jedna od čestih pogrešaka koju početnici rade je i pretjerano zadržavanje daha, jer to može utjecati na brzo umaranje i osjećaj iscrpljenosti umjesto suprotnog – laganog toka daha i pokreta.

Obeshrabrenje

Budite nježni prema sebi i nemojte se opterećivati ako ne možete sve izvoditi po instrukcijama ili u skladu s ostalim vježbačima. Kada budete naučili disati duboko iz dijafragme, osvijestite svoje tijelo i njegove mogućnosti, imat ćete već dobru osnovu za ulazak u naprednije položaje (vježbe snage i balansa). Dublje osluškivanje svog tijela učinit će da također i ono počne slušati vas. Osjetit ćete sve veću kontrolu i dublju harmoniju između vašeg uma, duha i tijela.

Izvor: Life Content
Foto: Pixabay