ČUVAJTE DJEČJE ZUBE jer su puni matičnih stanica i mogu spasiti život!

by | 12 travnja, 2017
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

Osim pupkovine i koštane srži, bogat izvor matičnih stanica su i mliječni zubi. Dobro ih je čuvati jer djetetu kasnije u životu mogu zatrebati, čak i spasiti život ako se razboli. One se mogu koristiti u liječenju mnogih bolesti i u njima je budućnosti, vjeruju liječnici. Matične stanice izvađene iz djetetovih zuba ne mogu mu biti kompatibilnije jer su njegove, a time su i šanse za ozdravljenje neusporedivo veće.

Spasonosne stanice

Prema istraživanju iz 2011. godine matične stanice iz mliječnih zuba mogu proizvoditi inzulin te bi jednog dana mogle imati ključnu ulogu u liječenju dijabetesa tipa 1. Već danas se uspješno koriste za regeneraciju čeljusne kost i liječenje parodontalnih bolesti.

Upotrebljavaju se i kod endodoncije zuba (liječenje zubnog živca), a u bliskoj budućnosti će ih koristiti i za regeneraciju zubne pulpe te kod kraniofacijalnih anomalija (raznih deformiteta lubanje i lica).

U kasnijoj budućnosti pomagat će da zubi ponovno narastu, kod infarkta miokarda, oštećene leđne moždine, mišićne distrofije, za oporavak rožnice, kod oboljenja jetre, srčanog udara i Parkinsonove bolesti.

Moguće ih je pohraniti

Dijete do 5. godine izgubi 12 zubića. Ipak, nije dovoljno sakupiti sve zubiće i čuvati ih u kutijici. Matične stanice je potrebno stručno izvaditi iz zubiju i pohraniti ih.

Postoje tvrtke koje se bave brigom o mliječnim zubima kako bi se matične stanice iz njih pravilno izdvojile i čuvale. Prije nego što se djetetovi zubi počnu klimati, dobro je konzultirati se s njima i dogovoriti suradnju. Na primjer, jedna od njih je i specijalizirana banka stomatoloških matičnih stanica BioEden koja roditeljima šalje poseban paket za čuvanje zuba. U njega se stave odmah nakon ispadanja i pošalju na njihovu adresu.

“Mi ćemo organizirati prijevoz do laboratorija u Engleskoj. Stručno osoblje će koristiti patentirani proces koji rezultira vađenjem matičnih stanica iz mliječnog zuba. U umjetnom okruženju će se povećati njihov broj na broj koji je pogodan za korištenje u medicini, ali tek nakon što se potvrdi vitalnost”, objašnjavaju u BioEdenu.

Cijena cijele procedure sa prvih 20 godina čuvanja matičnih stanica u laboratoriju je 1.830 eura (oko 13.600 kuna).

FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

IZVOR: 24sata.hr