ZNATE LI DA ČITANJEM NAGLAS pomažete svojoj bebi u razvijanju jezičnih vještina?

by | 22 svibnja, 2017

Dječja reakcija poput “gugutanja”, pokušaja “razgovora”, mahanja ručicama ili pokušaja hvatanja knjige za vrijeme slušanja pokazuje da je beba sretna, no to nije jedina korist od čitanja u najranijoj dobi, navodi “Independent”.

Saznanje pedijatara iz New Yorka temelji se na istraživanju s više od 250 parova majki i njihovih beba tijekom četveroipolgodišnjeg razdoblja. Studija je pratila u kojoj mjeri djeca razumiju smisao riječi, kao i razinu njihove pismenosti te vještinu čitanja.

Usporedili su rezultate s brojem pročitanih knjiga, tjednim brojem dana koje je majka provela čitajući svojoj bebi te su poveli računa o kvaliteti zajedničkog ”čitanja” slikovnica ili knjiga majke i djeteta.

Zaključak je kako kvaliteta i kvantiteta čitanja u najranijem djetinjstvu pridonosi znatnom bogaćenju vokabulara do četvrte godine djetetova života, a djeca kojoj su roditelji čitali već su od šestog mjeseca života u kasnijem djetinjstvu pokazala bolju vještinu čitanja, ali i pisanja.

Znanstvenici su ustanovili kako do bebina prvog rođendana beba uspijeva naučiti sve temeljne govorne obrasce potrebne pri učenju materinskog jezika. Što im je više priča majka pročitala naglas, dijete je bilo izloženo većem broju riječi te ih je i samo počelo koristiti prije druge djece koja nisu imala priliku slušati dječje priče.

Čitanje naglas bebu će naučiti nešto o komunikaciji općenito, upoznati je s konceptom priče, brojki, slova, boja i oblika na zabavan način, izgraditi sposobnost slušanja, pamćenja i govora te dati bebi informacije o svijetu koji je okružuje.

FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

IZVOR: 100POSTO.HR