Vaša koža ovog ljeta: ŠTO JE NORMALNO, A ŠTO NE?

by | 4 kolovoza, 2015

Koža, kao najveći organ ljudskog tijela, najpodložnija je oštećenjima (naročito od sunca). Osim toga, zbog velike površine i izloženosti, ova oštećenja su i najočitija. Neka od njih su bezopasna i narušavaju samo izgled, dok druga mogu ukazivati na ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući rak kože. Budući da statistike pokazuju da žene, naročito mlađe od 40 godina, dvostruko češće pate od potencijalno smrtonosnog melanoma nego muškarci, svaki oblik zaštite je važan. Treba provjeriti kod dermatologa svaku promjenu, izraslinu ili madež, koji vam sumnjivo izgledaju. Ovaj stručni vodič pomoći će vam da odredite trebate li se obratiti liječniku.

MADEŽI
Što je normalno: Zdrav madež je ujednačene boje (svjetlosmeđ ili tamnosmeđ, čak crvenoružičast), jasnih i simetričnih rubova.
Što nije normalno: Netipične boje: ako je madež crven, bijel i plavičast, onda postoji rizik da se radi o raku. Obratite se liječniku zbog izrasline na koži (koja podsjeća na madež), a koja je neujednačene boje, naročito ako je crna jedna od tih boja. Plavo-crna ukazuje na to da je korijen madeža duboko u koži, a to može biti loš znak. Obratite pažnju na netipične madeže na listovima i torzu, gdje se kod žena najčešće pojavljuje melanom. Ukoliko imate veći broj madeža po tijelu, preporučamo da što manje vremena boravite na suncu i to nikako bez adekvatne zaštite.

BORE NA DEKOLTEU
Što je normalno: Nakon četrdesete godine života, pojava uzdužnih bora, kao posljedice starenja, sasvim je normalna – i to bez obzira na veličinu grudi.
Što nije normalno: Pojava sličnih bora u dvadesetim ili tridesetim godinama života. Baš kao i prerane bore na licu, ista pojava na grudima prije 40. godine života jasno upućuje na previše izlaganja suncu. To svakako povećava rizik od raka kože. Svakodnevna primjena preparata sa SPF-om, kao i redoviti piling i hidratacija ovog dijela tijela, može spriječiti nova oštećenja. No, ako želite značajnija poboljšanja, onda vam mogu pomoći samo dermatolog ili plastični kirurg (laserski tretmani). U svakom slučaju, oboružajte se kozmetičkim preparatima koji će hidratizirati i hraniti vašu kožu i oprezno sa suncem.

AKNE
Što je normalno:
Njihova pojava! Čak 35 do 50 posto žena u dvadesetim i tridesetim godinama periodično ima akne (baš kao i 26 posto žena u četrdesetim godinama).
Što nije normalno: Akna koja ne prolazi nakon mjesec dana može biti kancerozna izraslina. Obratite naročitu pažnju na nos: trećina svih rakova kože pojavljuje se u ovom području. Osobito moraju paziti oni koji su kao djeca često imali izrazite opekline od sunca.

PRIŠTEVI
Što je normalno:
Imati prišteve u pubertetu je najnormalnija pojava. Ljeti se zbog znojenja često znaju pojaviti, što nije iznenađujuće. Ukoliko nemate problema s prištevima ostatak godine, ne morate brinuti.
Što nije normalno: Imati prišteve po trbuhu i većem dijelu tijela – to može ukazivati na alergiju na sunce ili nešto drugo. Također, prištevi tijekom godine u zrelijoj dobi mogu ukazivati na ginekološke smetnje.

PROBLEMI S USNAMA
Što je normalno: Povremeno isušivanje, ili perutanje usana – naročito za vrijeme zimskih mjeseci (ili vjetrovitih perioda) normalna je pojava. Ako ovaj problem nestane nakon nekoliko dana korištenja balzama za usne, ili neke hidratantne kreme, nema razloga za zabrinutost.
Što nije normalno: Suhe, bijele mrlje ili pukotine na donjoj usni, naročito ako ste pušač. To može biti rani stadij raka (actinic cheilitis), kojeg uzrokuju sunčeve zrake, pušenje ili i jedno i drugo. Najčešće se ovaj oblik pojavljuje na mjestu gdje stavljate cigaretu. Osim toga, obratite pažnju na bijele “točke” na desnima, sluznici obraza, donjem dijelu usne šupljine (ispod jezika), ili na jeziku, koje su zadebljale, tvrde i ne mogu se lako ukloniti. Ove pojave mogu biti oblik raka pod nazivom leukoplakija.

photo: instagram