Planirate putovanje s prijateljicom? Evo na što trebate paziti kako ne biste narušile odnos

by | 1 srpnja, 2019

Svi jako dobro znamo da je putovanje u društvu prijatelja jedna sasvim nova dimenzija odnosa koja vrlo često otkriva naše prave karaktere. Nerijetko se tako događa da odnosi, stavljeni na kušnju 24-satnom bliskošću, zahlade nakon zajedničkog putovanja.

Različiti karakteri, potpuno drukčije navike i dijametralno suprotan tempo samo su neki od razloga zašto su prijateljstva stavljena na test na putovanju. Svi mi u teoriji znamo kako različitosti moramo poštovati i kako su one sasvim normalne, no kad smo s nekim 24 sata dnevno, kad nemamo svoju privatnost, rutine i svojevrsnu strukturu druženja, naše teorijsko znanje pada ničice pred praksom.

Ipak, želite li sa svojom najboljom prijateljicom krenuti u avanturu, ne trebate potpuno odustati znajući kako su tempo vaše svakodnevice i navike nešto drukčije. U nastavku donosimo nekoliko savjeta koji bi vam mogli pomoći osvijestiti određene probleme i koji bi vas mogli pripremiti za zajedničku avanturu.

Komunicirajte prije putovanja
U svakom je odnosu komunikacija bitna, a ako mislite da sa svojom prijateljicom već dovoljno komunicirate, razmislite ponovno. Možda upravo o svojim dnevnim navikama, osobito onima na putovanju, još niste razgovarale. Predlažemo da sjednete uz jedan after work koktel i podijelite svoja dosadašnja iskustva s putovanja, otkrijete jedna drugoj koliko volite ujutro spavati, volite li obilaziti sve znamenitosti ili ste više tip koji se voli uklopiti među lokalce i sjediti u lokalnom kafiću. Prokomentirajte što očekujete od putovanja, volite li upoznavati nove ljude, izlaziti navečer ili radije večeri provodite mirno, uz čašu vina i rani počinak.

Jednako se potrudite oko organizacije
Vjerujemo da vam ne bi bilo drago da je pritisak planiranja puta samo na vama, stoga se dogovorite koja će što istražiti, koja će rezervirati ulaznice i smještaje… Također, komunikacija na destinaciji koju posjećujete i traženje informacija ne mora pasti samo na onu koja je malo više vješta sa stranim jezikom.

Razgovarajte o financijama
Transparentnost kad je riječ o potrošnji i očekivanjima je nužna. Bilo da imate različite plaće ili budžete, ili pak imate drukčije vrijednosti kad je riječ o potrošnji na izlaske, hranu i ino, razilaženja će zasigurno biti. Stoga prije puta stavite sve na papir i uskladite budžete.

OK je ponekad se odvojiti 
Da, radi sigurnosti na putu ne biste se trebale odvajati, i to je nešto što će reći svaki roditelj. Ipak, sjetite se da niste vezane pupčanom vrpcom pa kada jedna želi sjediti u baru i promatrati ljude, a druga želi obići muzej koji joj se već dugo nalazi na must see listi, stvarno je u redu odvojiti se. Čak bi vam nekoliko sati odvojenosti moglo i koristiti, posebno ako je jedna od vas introvertiranija te se energijom puni kada je sama.

Osvijestite svoje raspoloženje
Jasno je da nitko ne može biti vrckast i dobro raspoložen 24 sata dnevno, no imajte na umu da ćete čak i najveće razmirice lakše riješiti ako ste opušteni i pozitivni. Čak i kad ste ljuti, pokušajte birati riječi, a svakako se nemojte konstantno žaliti jer će teško biti izaći iz vrtloga negativnosti kojeg ste time kreirati. Naposljetku, opustite se i smijte se, a male razmirice okrenite na šalu. Ako se pak na putovanju posvađate s prijateljicom ili ne možete prijeći preko nekih postupaka, sasvim je u redu da nakon puta uzmete malo odmaka, da razmislite i stavite prijateljstvo na pauzu. Možda i shvatite da jednostavno niste više jedna za drugu, što je također u redu. Jedino što morate jest biti iskrene jedan prema drugoj i komunicirati.

Foto: Unsplash