Spavanje na suncu nikako nije dobro za vašu kožu – evo i zašto

Spavanje na suncu moglo bi biti iznimno opasno za vašu kožu

by | 16 lipnja, 2021
opasnosti spavanja na suncu, spavanje na suncu

Toplina sunca lako može svakoga uspavati, pogotovo na plaži kada vam sunčeve zrake svijetle direktno na kožu. Međutim, ovo može imati i svoje negativne strane – preplanulost kože, opekline, glavobolja, ali i sunčanicu.

Zaspati na suncu može biti iznimno primamljivo, ali donosi i velike i ozbiljne zdravstvene posljedice i opasnosti. Krema za sunčanje nikako nije jamstvo da na suncu nećete izgorjeti, posebice ako se propustili namazati neki određeni tijela ili ste nanijeli kremu u jako tankom sloju. Osim toga, kremu je potrebno nanositi svaka dva sata jer se ona upija u kožu pa bi ovo svakako trebala biti jedna od obrambenih linija koju koristite, ali ne i jedina. A i teško je svakom dijelu tijela posvetiti jednaku pažnju, to jest nanijeti sloj kreme na sva područja podjednako.

Ako dođete u situaciju da vas sunce umori, obavezno se maknite u hlad kako biste se zaštitili. Spavanje na suncu nikako nije poželjno jer se izlažete riziku od opeklina. Mnogi nisu svjesni koliko je sunce vruće i varljivo te da je lako “izgorjeti”. Rješenje je u tome da češće nanosite kremu sa zaštitnim faktorom svakih nekoliko sati, a ako prakticirate sunčanje stavite sat na mobitelu koji će vas podsjetiti kada trebate ustati (primjerice, svakih 20 min). (Pročitajte: Dermatologinja nam otkriva kako pravilno zaštititi kožu od sunca i što napraviti ako izgorimo)

Dr. Claudia Pastides, GP Babylon, upozorava da, osim kože, postoje i drugi rizici. Moguće da je tijelo dovedete do dehidracije, posebice tijekom ljetnih mjeseci i boravka na suncu kada znojenje uzrokuje dehidraciju, a to dovodi do umora, slabosti, glavobolje i vrtoglavice. Pripazite da pijete puno vode i izbjegavajte spavanje na suncu. Tijelo će vam biti zahvalno. (Pročitajte: Trikovi kako pripremiti kožu i zadržati preplanuli ten što duže)

FOTO: Andrea Piacquadio/Pexels