Četverodnevni radni tjedan dobar je za zdravlje zaposlenika, otkriva velika studija

by | 15 travnja, 2023
četverodnevni radni tjedan

Četverodnevni radni tjedan poboljšava zdravlje zaposlenika na brojne načine, od smanjenja tjeskobe i stresa do omogućavanja boljeg sna i više vremena za tjelovježbu, navodi se u velikoj novoj studiji.

Tvrtke koje su sudjelovale u studiji, od kojih je većina bila sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu, mogle su postaviti svoje rasporede kako god žele, sve dok su “značajno” smanjivale radno vrijeme. Više od 50 posto tvrtki koje su ispunile ankete istraživača dalo je svim zaposlenicima ili ponedjeljak ili petak slobodan dan, dok su druge isprobale rješenja poput preraspodjele ili kraćih dana tijekom tjedna.

Tijekom šestomjesečnog pilot-razdoblja, prosječni tjedni radni sati zaposlenika pali su s 38 na 34, malo manje od ciljanih 32, što sugerira da su neki zaposlenici ili radili više u danima kad su bili u uredu, ili su imali slobodne dane.

Poboljšanje mentalnog zdravlja i wellbeinga

Ipak, 71 posto ispitanika izjavilo je da rade manje nakon završetka projekta nego prije. Za mnoge radnike, četverodnevni radni tjedan značio je bolje zdravlje, a oko 40 posto ispitanika reklo je da su iskusili manje stresa povezanog s poslom, dok je 71 posto njih prijavilo niže razine sagorijevanja. Više od 40 posto zaposlenika izjavilo je da im se mentalno zdravlje poboljšalo, a značajan dio skupine prijavio je smanjenje tjeskobe i negativnih emocija.

Gotovo 40 posto zaposlenika također je reklo da im se fizičko zdravlje poboljšalo tijekom pilot-razdoblja, možda zato što su imali više vremena za hobije, vježbanje, kuhanje, vrijeme s obitelji i druge slobodne aktivnosti.

Također, 50 posto zaposlenika izjavilo je da nisu bili umorni kao prije eksperimenta, a 40 posto njih reklo je da su lakše zaspali. Koautor izvješća Brendan Burchell bojao se da će kraći tjedni natjerati ljude da rade većim tempom ili intenzitetom dok su na poslu. Ali, kako kaže, čini se da to nije bio slučaj jer su ljudi pronalazili razne načine da rade učinkovitije.

Na kraju je 96 posto zaposlenika reklo da preferira četverodnevni raspored.

Ipak, pomak je bio pozitivan i za poslodavce. Među tvrtkama u studiji prihodi su porasli u prosjeku za oko jedan posto tijekom pilot-razdoblja, a fluktuacija zaposlenika i izostanak s posla smanjili su se. Gotovo sve tvrtke u programu rekle su da planiraju nastaviti eksperiment s četverodnevnim radnim tjednom, u nekim slučajevima na neodređeno vrijeme. To je dobra stvar jer je većina zaposlenika rekla kako bi im trebala značajna povišica plaće da bi se vratili na rad pet punih dana tjedno, a 15 posto izjavilo je da ih nikakvo povećanje plaće ne bi uvjerilo da se vrate.

Pročitajte: Može li četverodnevni radni tjedan riješiti problem burnouta na poslu? 

Foto: Vasyl Dolmatov iStock/Getty Images Plus via Getty Images