Znate li koje su prednosti majčinstva nakon 35. godine?

by | 20 kolovoza, 2019
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES/THINKSTOCK

Puno toga se može reći o prednostima kada se radi o majčinstvu u mladim godinama – više energije, lakša trudnoća i brži opravak. Ali ne smije se ni zaboraviti na prednosti kasnijeg majčinstva.

Osnažuje mozak

Znanstvenici sa Sveučilišta u Kaliforniji otkrili su niz dobrobiti rađanja djece kasnije u životu. Najnovija istraživanja sugeriraju da su žene koje rode nakon 35. godine mentalno oštrije i imaju bolje pamćenje kasnije u životu.

Istraživanje je objavljeno u časopisu American Geriatrics Society, a testirano je 830 žena srednjih godina kako bi se utvrdilo postoji li veza između rađanja djeteta u kasnijoj dobi i mozga. Otkrili su da žene koje su posljednje dijete rodile nakon 35. godine imaju oštriji mozak i pamćenje. Također su otkrili da su žene koje su rodile prvo dijete nakon 24. godine bile bolje u rješavanju problema od svojih vršnjakinja koje su ranije rodile djecu.

Emocionalno spremni

U studiji iz 2017. objavljenoj u časopisu European Journal of Development, nizozemski su istraživači proučavali psihosocijalni razvoj dvije skupine djece u dobi od 7, 11 i 15. U jednoj skupini su bila djeca čije su mame rodile starije od 31. godine, a u drugoj kojoj su mame mlađe od 31. godine. Mame koje su rodile kasnije rjeđe su psovale svoju djecu ili fizički disciplinirale.

“Sveukupno, djeca starijih mama su se bolje ponašala, bila dobro socijalizirana i bila emocionalno zdrava u svojim predškolskim godinama. Drugim riječima, čini se da su mame bile opuštenije”, kaže Salber za Parents.

Financijska stabilnost

“Studije pokazuju da djeca starijih majki duže ostaju u obrazovnom sustavu, bolja su na testovima i vjerojatnije je da će pohađati fakultet za razliku od svojih vršnjaka koje su mame rodile dok su bile mlade. Ovaj učinak povezan je sa socioekonomskim statusom i vjerojatno utječe na njihovo zdravstveno stanje”, kaže Patricia Salber.

Dulji život

“Neki ljudi misle da beba kasnije u životu znači ili da nećete imati dovoljno energije da pratite malu djecu ili još gore, nećete biti uz njih kada odrastu. Ali istraživanje otkriva da je to možda daleko od istine”, kaže Salber.

Zapravo, istraživanje iz 2015. objavljeno u časopisu Menopause otkrilo je da će žene koje imaju djecu nakon 33. godine dvostruko vjerojatnije živjeti do 95. godine u odnosu na žene koje su imale posljednje dijete prije 30. godine.

IZVOR: ZIVOTISTIL.RTL.HR