Uzroci neplodnosti kod žena i muškaraca i kako je liječiti

by | 25 prosinca, 2015

Stručnjaci ističu da je neplodnost problem modernog doba koju, osim fizioloških faktora, uzrokuju i izloženost stresu, loše životne navike, zagađena okolina, ali i činjenica da se parovi sve češće u kasnijim godinama odlučuju za potomstvo.

ThinkstockPhotos-469084860

Koji su uzroci neplodnosti?

Razlikujemo muške i ženske faktore neplodnosti. Kod muškaraca loš nalaz spermograma uzrokuju infekcije, ozljede, razvojne anomalije, ili pak genetske odrednice. Od ženskih uzorka najčešće je u pitanju problem s jajovodima, koji nastaje nakon ponavljanih infekcija genitalnog trakta, zatim slijedi problem s ovulacijom, anomalije maternice i grlića i postojanje endometrioze (bolest kod koje tkivo sluznice maternice nalazimo izvan uobičajenog mjesta).

Kako se dijagnosticira neplodnost?

Potrebno je napraviti spermogram kod muškaraca kako bi se utvrdio broj spermatozoida, njihova pokretljivost, poremećaj građe ili nepostojanje u ejakulatu. Kod žena se, s druge strane, prije svega rade pretrage hormona i provjerava se prohodnost jajovoda kako bi se ustanovila njihova prohodnost. Prohodni jajovodi neophodni su da bi spermatozoid mogao doći do jajne stanice te da nakon oplodnje embrij stigne do maternice.

Koje su metode liječenja neplodnosti?

Neplodnost se može liječiti operativnim putem, poticanjem ovulacije ili pak tehnikama asistirane reprodukcije – inseminacija, ili se pokreće proces izvantjelesne oplodnje.

Tko sve može biti podvrgnut izvantjelesnoj oplodnji, i što ovaj proces sve podrazumijeva?

Izvantjelesnoj oplodnji podvrgavaju se parovi koji ne mogu ostvariti potomstvo na drugi način. Proces se sastoji od pripremne faze, faze stimulacije, zatim slijedi aspiracija jajnih stanica i oplodnja u laboratorijskim uvjetima te finalna faza – embriotransfer (vraćanje embrija u maternicu).

Je li točno da se u nekim slučajevima postupak VTO obustavlja i zašto?

Postupak se može obustaviti ako nema reakcije jajnika na stimulaciju, ako jajne stanice nisu odgovarajuće kvalitete, ili pak nije došlo do oplodnje. Stopa uspjeha je više od 40 posto, ali ne završe sve te trudnoće porođajem. Oko 30 posto žena koje su prošle VTO uspješno će čuvati trudnoću i poroditi se.

Izvor: Life Content
Foto: Guliver/Thinkstock