U čemu je tajna sretne obitelji?

by | 24 kolovoza, 2012

 Psiholozi tvrde da je za sretnu obitelj i za zdrave najmlađe članove obitelji neophodna obiteljska tradicija. To ne mora biti nekakav svečani običaj, već i zabavna rutina koja se ponavlja svakog dana, jednom tjedno ili godišnje. Veliku važnost zato imaju zajednički obroci – istraživanja pokazuju da su obitelji koje jedu zajedno mnogo povezanije i bliskije.

Djeca koja odrastaju uz zajedničke ručkove rjeđe imaju problema s prekomjernom težinom, a kao tinejdžeri manje su skloni rizičnim ponašanjima. Mali obiteljski rituali koji raduju djecu mogu podrazumijevati i naručivanje pizze jedanput tjedno, zajedničko pečenje kolača, mjesečne izlete u prirodu, pa čak i pjevanje obiteljske pjesme.

Ključ je u stabilnosti koja je djeci potrebna da bi se osjećala sigurnom i zaštićenom. Evo koji sastojci čine recept za sretnu obitelj.

1. Što više zagrljaja. Dodirom se prenosi povezanost, čak i jednostavno tapšanje po ramenu ima vrijednost.

2. Ne opterećujte djecu. Mnogi roditelji nameću djeci pet ili šest izvanškolskih aktivnosti, čine stvaraju nepotreban pritisak na dijete. Ostavite djetetu vremena za igru.

3. Bez bračnih svađa. Iako su svađe ponekad neizbježne, pa čak i zdrave, previše svađa ima negativan utjecaj na dijete. Izbjegavajte prepirke i podizanje tona kada razgovarate s djetetom, i pokušajte se s partnerom ne svađati kada je dijete prisutno.

4. Zajedničke priče. Kada se dijete vrati iz škole, pitajte ih kako su proveli dan. Umjesto da večer provedete gledajući televizijski program, posvetite im pažnju i razgovarajte s njima.

5. Ne zanemarujte ljubav. Mnogi roditelji stavljaju prvorođenče na prvo mjesto, a zaboravljaju na svoj ​​brak i odnos s partnerom. Djeci treba pružiti primjer i pokazati kako izgleda veza puna ljubavi.

6. Igrajte se zajedno. To stvara snažne obiteljske veze i tople uspomene. Slažite slagalice, vozite se rolerima, igrajte neku društvenu igru ​​…

7. Ne podižite ton. Djeci je potrebna mirna okolina. Razgovarajte s njima kada u nečemu pogriješe i smirenim glasom im objasnite u čemu su to pogriješili.

8. Smijeh je lijek. Humorom ćete stvoriti pozitivnu atmosferu. Smijte se što više možete.

Tagovi: