Sve što trebate znati o plodnoj vodi

by | 6 kolovoza, 2014

Tijekom trudnoće plod se razvija u plodnoj vodi koja mu pruža sve što mu je potrebno: toplinu, zaštitu i maksimalnu udobnost. Međutim, ova tekućina govori i o bebinom zdravlju i razvoju u trbuhu…

tomak

Zahvaljujući naprednim metodama i tehnologijama praćenja trudnoće, danas se puno toga zna o razvoju ploda u maminom trbuhu. Pomoću 4D ultrazvuka, buduća mama može vidjeti kako se njezina beba smije, zijeva, sisa palac… Ukratko, može pratiti bebin razvoj i rast od prvog dana života u maternici.

O toj tekućini od životne važnosti svakim danom saznajemo sve više detalja, a znanje o njezinom sastavu, količini i boji liječnici koriste da bi predvidjeli i spriječili eventualne poteškoće u trudnoći.

Od dana kada se oplođena jajna stanica smjesti u maternicu, zaštićena je od svih vanjskih utjecaja. Zametak štiti nekoliko ovojnica, od kojih je maternica najčvršća i najdeblja. Sljedeća je posteljica koja ga opskrbljuje hranom i kisikom i odvodi otpadne tvari. Na nju se nadovezuje vodenjak (amnionska vrećica), koji se počinje puniti vodom čim se oblikuje pupčana vrpca.Od tada pa do porođaja ovo “vodeno gnijezdo” bit će udoban dom vašoj još nerođenoj bebi.

Šta je, zapravo, plodna voda?

Riječ je o prozirnoj i bezbojnoj tekućini u kojoj se nalaze oljuštene stanice bebine kože, zaštitne masnoće koje izlučuju lojne žlezde (koje štite bebinu kožu od utjecaja vode), zatim bjelančevine, ugljikohidrati, minerali (kalij, kalcij i natrij), hormoni, supstancije koje uzrokuju kontrakcije maternice i potiču zgrušavanje krvi, znakovi kompatibilnosti Rh-faktora s majkom, urin, kao i mnoge druge tvari na osnovi kojih se može saznati puno informacija o tome kako se plod razvija.

Recimo, na osnovi analize izlučenog urina (da, beba počinje piškiti još u maminom trbuhu!), liječnik može utvrditi u kakvom stanju su njezini bubrezi. Sterilna mokraća signal je da je s ovim organima sve u redu. S druge strane, pojava izmeta u plodnoj vodi (koja tada postaje mutna i zelenkasta) predstavlja problem koji ukazuje na hipoksiju ploda (nedostatak kisika), a ta situacija zahtijeva hitnu intervenciju liječnika.

Višak ili manjak

Dnevno se stvara od 400 do 1.000 ml plodne vode, a njezina ukupna količina ovisi o veličini ploda i stadija trudnoće. Mehanizam regulacije količine plodne vode vrlo je složen. U njemu, osim posteljice, aktivno sudjeluje i sama beba: svakog dana ona proguta određenu količinu plodne vode koju potom njezini bubrezi prerađuju i izlučuju.

Ipak, postoje granične vrijednosti količine plodne vode, pa tako njezin višak ili manjak ukazuju na određene probleme.

Višak plodne vode (polihidramnija) ukazuje na komplikacije koje se obično pojavljuju između 21. i 37. tjedna trudnoće, a koje su povezane s majčinim dijabetesom ili hemolitičkom anemijom, lošim radom bebinih bubrega, ali i višeplodnom trudnoćom kod koje u amnionskoj vrećici jednog ploda ima više, a u drugoj manje plodne vode.

U slučaju viška plodne vode, maternica radi dodatni pritisak na okolne organe, pa trudnica otežano diše, osjeća slabost, otiču joj noge zbog usporene cirkulacije krvi te osjeća bol i težinu u želucu. Osim toga, previše vode otežava osluškivanje bebinog srčanog ritma, a kako plod ima previše mjesta za pokretanje, često se događa da se zbog toga prije porođaja postavi u pogrešan položaj – umjesto glavicom prema dolje, beba se namjesti u poprečan položaj, što uvelike otežava tijek porođaja.

U ekstremnim slučajevima, višak plodne vode može se izvaditi tijekom amniocenteze, a dođe li do komplikacija, porođaj carskim rezom najbolje je rješenje.

Manjak plodne vode (oligohidramnija) povezuje se s nepravilnim radom bebinih bubrega i mokraćnih puteva. U toj situaciji beba ograničeno ili uopće ne izlučuje urin u plodnu vodu. Osim toga, zbog nedostatka prostora nedovoljno se pokreće, što može ostaviti negativne posljedice na razvoj njezinog kostura.

Manjak plodne vode može biti posljedica problema s posteljicom: budući da je ova tekućina dijelom proizvod majčinog krvotoka, logično je da se njezina količina smanjuje ako je cirkulacija krvi kroz posteljicu slaba.

U svakom slučaju, manjak ili višak plodne vode često su indikacija za prijevremeni porođaj, pa je potrebno da trudnica bude pod stalnim nadzorom liječnika.

Uloga plodne vode

– Štiti fetus od vanjskih utjecaja čineći njegov boravak u trbuhu udobnijim;
– Štiti bebu od infekcija;
– Održava stabilnu temperaturu koja je jako važna za normalan rast i razvoj fetusa;
– Izvor je tekućine koju beba guta i mokri;
– Njezin slatkasti okus priprema bebu na okus majčinog mlijeka;
– Pritisak koji voda radi na zidove maternice ima veliku ulogu tijekom porođaja: nakon pucanja vodenjaka i isticanja vode, bebi se oslobađa put ka vanjskom svijetu.

Izvor: Life Content