Pomozite djetetu da pobijedi sramežljivost

by | 3 veljače, 2013

Sramežljivost može biti dio djetetove osobnosti, ali i prolazna faza u odrastanju. Otkrijte razlog sramežljivosti kod vašeg djeteta i pomozite mu da je savlada.

Kod sasvim male djece, uzrasta do tri godine, sramežljivost se manifestira kao spuštanje pogleda, sisanje prsta, odbijanje komunikacije. Češća je kod djece koja su jedinci, i koja su od rođenja navikla biti u centru pažnje odraslih. U vršnjačkom okruženju ona postaju zbunjena, jer tu vrijede drugačija pravila ponašanja. Potrebno im je vrijeme da savladaju vještinu komuniciranja s vršnjacima. S druge strane, sramežljivo ili povučeno dijete bit će omiljeno kod nastavnika u školi. Ono ne nije nestašno ili problematično, nitko ga ne mora opominjati da bude poslušno ili mirno na satu.

Ukoliko dijete u predškolskom uzrastu izbjegava drugu djecu ili teško sklapa poznanstva, to još uvijek nije pouzdan znak sramežljivosti. S prvom socijalizacijom ova osobina će se promijeniti. Naime, kada se dijete uspije naviknuti na svoj vrtić ili školu, ono će moći uspješno kontaktirati u svom okruženju, a njegova sramežljivost više neće biti problem.

Međutim, ukoliko vaše dijete izrazito izbjegava drugu djecu i odrasle, uporno šuti i kada mu se postavi otvoreno pitanje, stalno izbjegava kontakt pogledom, ima napadaje bijesa ili plača kada su druga djeca u blizini, odbija odlazak u park, igraonicu ili bilo koje drugo mjesto gdje se nalaze djeca… njegova sramežljivost zaslužuje vašu punu pažnju.

Naučite dijete “čarobnim” rečenicama, primjerenim njegovom uzrastu. Odnosno, kada ga potičete da učini prvi korak u nekoj igri s vršnjacima, uz rečenicu: “Mogu li se i ja igrati s vama?”, uvelike utječete na razvoj njegovog samopouzdanja. Čak i ako ga druga djeca odbiju u igri, vaše dijete premostilo je veliku prepreku prvog kontakta i poboljšalo sliku koju ima o sebi. U vlastitim očima, nakon ovog koraka bit će hrabrije, odlučnije, samostalnije.

  • Omogućite djetetu što više susreta s njegovim vršnjacima, a vi ga u ovim prilikama što više ostavljajte da se snalazi samo u rješavanju potencijalnih sukoba.
  • Pokažite da razumijete njegovu potrebu za očuvanjem svog osobnog prostora i da poštujete njegovu privatnost.
  • Kucajte u sobu prije nego što uđete, ili u kupaonicu dok se ono kupa.
  • Ne inzistirajte na tome da se što više druži i ne uvjeravajte ga da se s vršnjacima ponaša onako kako vi smatrate da je poželjno.
  • Potaknite njegovo samopouzdanje dozvoljavajući mu što više samostalnih odluka, primjerenih njegovom uzrastu. Na primjer, neka samo bira svoju odjeću za sutrašnji dan.
  • Pružite djetetu što više prilika za izražavanje vlastitih stavova i emocija.
  • Potičite rasprave i verbalno sukobljavanje kako bi se dijete uverilo da ima pravo na stav različit od vašeg (ili drugih osoba) i da izražavanje tog stava ne samo da nema negativne posljedice po njega, već mu može donijeti neke dobrobiti, kao što je na primjer bolji status u vršnjačkoj skupini.

Izvor: Life Content