Plivačko uho: zašto se javlja i kako ga prevenirati ili zaliječiti

Ne dopustite da vam pokvari godišnji odmor

by | 14 kolovoza, 2023
prevenirajte ljetne tegobe

Plivačko uho jedna je od najčešćih tegoba koje mogu pokvariti ljetovanje. Imate li sklonost upalama zvukovoda, nasreću, postoje jednostavni, prirodni trikovi kako spriječiti infekciju.

Uživanje i osvježenje u plivanju i ronjenju može dovesti do neugodne akutne infekcije, takozvanog plivačkog uha. To je popularan naziv za upalu vanjskog uha odnosno ušnog kanala ili zvukovoda uzrokovanu bakterijskom infekcijom.

Nemojte pobrkati ovu tegobu s upalom srednjeg uha, koja je česta kod djece. Glavni simptomi plivačkog uha su bol u uhu, osjećaj punoće u uhu i svrbež ušnog kanala. Osim toga, možete osjećati šum u uhu, primijetiti da lošije čujete ili da su vam uši osjetljive na dodir, a može biti prisutan i iscjedak iz uha.

Kako prevenirati ili zaliječiti plivačko uho?

Uklonite višak vode

Prevencija je najvažnija. Kako je najčešće uzrok infekcije voda u uhu, pobrinite se da nakon plivanja osušite vanjski dio uha ručnikom kako voda ne bi ostala u uhu. Po potrebi, da biste iz uha izbacili mogući višak vode, nagnite glavu u stranu i blago zatresite. Ako ste na bazenu, uši možete osušiti pomoću sušila za kosu. Podesite ga na najnižu brzinu i držite podalje od uha.

plivanje i ronjenje u moru

Dajte šansu prirodnom iscjeljenju

Ako i nakon toga osjećate vodu u uhu, pulsiranje ili bol, poslužite se jednim od najpopularnijih domaćih lijekova – prepolovite listove čuvarkuće, iscijediti njen sok i ukapajte ga u uho, ostavljajući da odstoji nekoliko minuta. Potom glavu okrenite kako bi tekućina izašla.

U istu svrhu pomoć će i par kapi blago zagrijanog maslinovog ulja. Ukapajte ih u uho, držite oko pet minuta, a zatim okrenite glavu da ulje izađe. Ova ljekovita zlatna tekućina u uhu stvara masni film čime odbija vodu i tako štiti od upale. Pri zagrijavanju, u maslinovo ulje možete dodati češnjak ili cimet, procijedite pripravak pa ga toplog ukapajte u uho.

Pročitajte: Otečene su vam noge? Otkrivamo 5 načina kako si možete trenutno pomoći

Foto: OJO Images, Jovana Stojanovic/iStock via Getty Images

Tagovi: