Kako se liječe alergije kod beba

by | 19 lipnja, 2014

Kod pojedinih novorođenčadi alergija se razvija neposredno po rođenju. Ovdje se najčešće radi o osipu nastalom uslijed kontakta s odjećom opranom određenom vrstom deterdženta. Osim toga, pojedine bebe reagiraju burno na neki lijek, dok druge pak ne podnose određene bjelančevine iz umjetnog mlijeka.

alergije

Ipak, najveći broj alergija uzrokovanih namirnicama nastaje u uzrastu poslije navršenih šest mjeseci, kada beba počne uzimati i ostale namirnice a ne samo majčino mlijeko ili adaptiranu formulu. Najčešći uzročnici alergija u tom uzrastu jesu neadaptirano kravlje mlijeko, gluten i jaja. Odmah posline njih su jagodičasto voće i proizvodi na bazi kikirikija.

Kako se liječe alergije?

Ako sumnjate da vaše dijete pati od alergije, zapisujte sve namirnice (i napitke) koje pojede/popije tijekom tjedna, kao i reakcije koje se nakon toga javljaju. Nemojte samovoljno isključiti namirnice iz njegove prehrane, jer mu tako možete oduzeti važne hranjive tvari.

Alergija na hranu dijagnosticira se samo alergološkim testom na koži. (Tekući ekstrakt određene namirnice, potencijalnog alergena, stavlja se na kožu, a onda se koža bocka lancetom. Ako je dijete alergično, postepeno će se na mjestu uboda pojaviti izbočina veća od 3 mm. Za dobivanje rezultata analize krvi potrebno je proći od 10 do 14 dana.)

Anafilaktička reakcija se tretira adrenalinom, dok se blaži oblici alergija kontroliraju izbjegavanjem namirnice alergena.
U slučaju netolerancije na hranu, najdjelotvornija metoda je isključivanje namirnica iz prehrane, kao i povremeno probanje upravo namirnica za koje se smatra da izazivaju lošu reakciju organizma.

Na svu sreću, veliki broj djece (oko 90 posto) preraste netoleranciju na laktozu, kao i alergiju na kravlje mlijeko i jaja, mada samo od 10 do 20% preboli alergiju na jezgrasto voće. Za sada, najbolji lijek protiv alergijskih reakcija jest izbjegavanje konzumiranja namirnica koje ih izazivaju. Međutim, uskoro će se pojaviti cjepiva za desenzitivizaciju, koje će roditeljima i djeci umnogome olakšati život.

ASTMA: Liječnik će vam najvjerojatnije propisati uporabu bronhodilatatora ili steroida.
EKCEM: Protiv svrbeži i ljuštenja kože pomoći će vlažne kreme. Hoće li se liječnik odlučiti za steroidnu kremu ovisi prije svega o jačini izraženosti ekcema i stupnja njegovog razvoja.
NEPODNOŠENJE LAKTOZE IZ KRAVLJEG MLIJEKA: Srećom, na tržištu postoje hipoalergene formule i mnoge vrste mlijeka bez laktoze.
ALERGIJA NA ODREĐENE NAMIRNICE: Alergijska reakcija nakon kontakta s “osumnjičenom” namirnicom može biti blaga (kihanje, suzenje očiju), ali i ozbiljna (oticanje usana, jezika i sluznice usta i grla) i obično je javlja oko sat vremena nakon konzumiranja alergena. Čim primijetite neki od simptoma, izbacite iz djetetovog jelovnika namirnicu koja ga je izazvala.

PREVENTIVNI VODIČ KROZ PREHRANU:

Osnovno pravilo glasi: ne žurite! Nakon navršenih šest mjeseci počnite davati djetetu i ostale namirnice osim vašeg mlijeka, ali polako i obazrivo.

6–8 mjeseci: povrće (osim svježe rajčice i paprike), voće (izuzev citrusnog), mahunarke, riža, pileće i pureće meso, tvrdo kuhani žumanjak.
9–14 mjeseci: sve prethodno spomenuto plus bezglutenske žitarice (zob, ječam, raž, kukuruz), jogurt, cijelo jaje i riba (poslije 12. mjeseca).
15–24 mjeseca: sve prethodno navedeno plus citrusno voće, kravlje mlijeko, jezgrasto voće (osim kikirikija kojeg ne bi trebalo dati djetetu sve do napunjenih pet godina).

Autor: Life Content