Istraživanje: Masnom hranom u trudnoći ugrožavate čak i unuke

by | 11 rujna, 2013

Žene koje u trudnoći jedu masnu hranu povećavaju šasne svojim kćerima, pa čak i unukama, da kasnije u životu dobiju rak dojke. Znanstvenici vjeruju da nezdrava hrana koju unosimo u trudnoći može trajno promijeniti stanice nerođene bebe i kasnijih generacija.

Smatraju da zdravom prehranom u trudnoći možemo reducirati pojavu raka dojke, najčešćeg zloćudnog tumora kod žena u svijetu.

Znanstvenici s Georgetown Sveučilišta u Washingtonu hranili su noseće štakore ili normalnom ili puno masnijom hranom. U grupi onih koje su hranjene masnom hranom, njihove kćeri i unuke imale su veći rizik od razvoja raka dojke. Masna prehrana povezana je s višom razinom ženskog spolnog hormona estrogena.

Prehranom utječemo na sljedeće generacije

Iako istraživanje nije potvrđeno na ljudima, vodeća autorica istraživanja, dr. Sonia de Assis kaže: “Ono što majka jede ili čemu je izložena tijekom trudnoće može povećati rizik od raka dojke kod njezine kćeri. Ono što smo prvi put otkrili je da se povećani rizik od raka može prenijeti i na unuke, pa čak i praunuke, i to bez dodatnog izlaganja.”

Istraživanje je značajno jer bi moglo objasniti podrijetlo uzroka nekih karcinoma dojke. Istraživači, koji su svoja otkrića predstavili u listu “Nature Communications”, vjeruju da bi to moglo objasniti zašto se u nekim obiteljima pojavljuje rak dojke, koji u pravilu nije genetski – još uvijek nisu povezani s nekom poznatom mutacijom.

Umjesto toga, oni vjeruju kako prehrana i kemijska izloženost u trbuhu može trajno “uključiti ili isključiti” određene gene kroz niz generacija, što je proces koji se naziva epigenetika.

Izvor: magazin.hr