WHO poziva na cijepljenje djece protiv ove zarazne virusne bolesti

by | 21 ožujka, 2024
cijepljenje protiv ospica

WHO (Svjetska zdravstvena organizacija) pozvao je na cijepljenje djece koja za vrijeme pandemije virusa COVID-19 nisu cijepljena protiv ospica te naglasio da se ta bolest prošle godine pojavila u više od 50 zemalja.

“U protekloj godini ospice su se pojavile u više od 50 zemalja, dvostruko više negoli 2022.”, rekla je Kate O’Brien, direktorica WHO-a za imunizaciju na virtualnoj konferenciji za novinare.

Ospice su jako zarazna virusna bolest koja izaziva simptome nalik gripi i osip. Ponekad može biti smrtonosna, ali se može spriječiti s dvije doze cjepiva. “Zbog pandemije virusa COVID-19 gotovo 60 milijuna djece u svijetu propustilo je cijepiti se”, rekla je O’Brien, istaknuvši da je “uistinu od ključne važnosti” da se to nadoknadi.

Na cijepljenje protiv ospica je pozvao i Američki centar za kontrolu i prevenciju bolesti.

Ospice kao bolest i cijepljenje

Ospice (morbili) su virusna, visokokontagiozna, akutna, generalizirana infektivna bolest karakterizirana vrućicom, kataralnim respiratornim simptomima, konfluentnim makulopapuloznim osipom i patognomoničnim enantemom na bukalnoj sluznici. Ospice se šire kapljičnim putem.

Kako su ospice visoko kontagiozna bolest, bolesnika je potrebno izolirati kako bi se spriječilo širenje infekcije. Bolesnik je za neimune osobe zarazan potkraj inkubacije pa sve dok osip ne počne blijediti (treći dan osipa), a najinfektivniji je prvih 4-5 dana bolesti.

Prevencija ospica se provodi obveznim cijepljenjem djece primjenom živoga atenuiranog cjepiva. Za potpunu zaštitu protiv ospica potrebne su dvije doze cjepiva. Cjepivo protiv ospica u većini zemalja pa i u Hratskoj uklopljeno je u trovalentno cjepivo protiv ospica, zaušnjaka i rubeole.

Prva se doza cjepiva daje po napunjenoj prvoj godini života, a druga doza u sedmoj godini života – stoji na web-stranici Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević”, Zagreb, Zavod za infektivne bolesti djece.

cijepljenje protiv ospica

Simptomi ospica obično se javljaju 10-12 dana nakon zaraze:

  • početni simptomi slični su onima prehlade s curenjem iz nosa, kašljem i blagom vrućicom
  • oči postanu crvene i osjetljive na svjetlost
  • između trećeg i sedmog dana temperatura može rasti do 41 ⁰C
  • crveni osip koji traje četiri do sedam dana pojavljuje se na licu, a zatim širi po ostatku tijela
  • sitna bijela zrnca također se mogu javiti na desnima i s unutrašnje strane obraza.

Kako se ospice šire?

Virus ospica širi se zrakom kapljicama koje iskašljavaju ili izdišu zaražene osobe. Kapljice zaražene virusom mogu ostati u zraku i nekoliko sati, a virus ostaje zarazan na kontaminiranim površinama i do dva sata. Zaražena osoba može druge zaraziti ospicama čak i prije pojave osipa (obično četiri dana) i oko četiri dana nakon što se pojavi osip.

Ospice se među necijepljenim osobama brzo šire. Procjenjuje se da jedna osoba zaražena ospicama može u prosjeku zaraziti 12-18 nezaštićenih osoba – kako piše Europski portal za informacije o cijepljenju.

Pročitajte: Lijepe vijesti: Vraćaju se psiholozi u domove zdravlja! 

Foto: Pexels