8 mitova o piluli za dan poslije

by | 2 rujna, 2014

Ako ste zbunjeni u vezi s kontracepcijom za hitne slučajeve, dozvolite da vam pojasnimo stvari.

Pilula za dan poslije ili tzv. Plan B je vid kontracepcije za koji znamo čemu služi, ali jesmo li upoznati sa svim detaljima? Recimo kako funkcionira, koliko je učinkovita, i što napraviti ako vam je potrebna?

pilula-490x326

Postoji gomila stereotipova i mitova o njoj, ali kad vaš plan A propadne (ili ga uopće niste ni imali), htjet ćete znati istinu. Raskrinkali smo 8 najčešćih mitova o piluli!

1. mit: Osjećat ćete se užasno nakon što je popijete
Bojite se nuspojava? Stručnjaci tvrde da su one rijetke i uglavnom jako blage. Prije su se koristile velike količine estrogena te su žene osjećale mučninu i imale osjetljive grudi. Međutim, ove pilule sada uopće ne sadrže estrogen, samo progestin. Svakako se može dogoditi da vam bude malo muka ili da vas boli glava, ali ovaj osjećaj prestaje nakon dan-dva. Jedina standardna nuspojava koja se može dogoditi jest malo neredovitija menstruacija tog mjeseca, što opet ovisi od osobe do osobe.

2. mit: Može prekinuti trudnoću koja je već počela
Jedna od osnovnih zabluda je da pilula može zaustaviti trudnoću. Njezina uloga je da odgodi ovulaciju kako se jajašce ne bi oslobodilo. Neka istraživanja ispituju može li ona utjecati na oblaganje maternice i otežati začeće, ali samo u slučaju da jajašce već nije oplođeno. Ipak, ni ovo za sada nije potvrđeno.

Dakle, što ako je jajašce već oslobođeno i oplođeno prije nego što ste stigli popiti pilulu? U tom slučaju ste trudni, i nikakva pilula to ne može riješiti.

3. mit: Učinkovita je samo ako je odmah popijete
Prošlo je 72 sata, a vi je još niste popili. Propustili ste svoju šansu, je l’ da? Ovo je netočno! Istina je da ju trebate što prije uzeti nakon što ste imali nezaštićen odnos, ali studije pokazuju da je učinkovita do 4 dana nakon seksa. Ipak, ne treba čekati do petog dana, jer tada već prestaje djelovanje pilule. U svakom slučaju, ne morate odmah zaključiti da ste izgubljen slučaj, već se polako preračunajte i popijte svoju pilulu.

4. mit: Ona je samo za ljude koji su imali nezaštićeni odnos
Netočno. Kondom je mogao puknuti, ili ste zaboravili popiti kontracepciju. Događa se da kontracepcija zakaže, a to je dovoljno dobar razlog da popijete pilulu za dan poslije. Ginekolozi tvrde da slobodno možete popiti ovu pilulu iako već uzimate pilule za kontracepciju. Čak i ako ste zaboravili popiti nekoliko ovog mjeseca.

5. mit: To je problem žena
Tko to kaže? Muškarac treba također preuzeti odgovornost i savršeno je normalno da ode u ljekarnu i kupi pilulu. Stoga, ako je njegov kondom koji je stajao u džepu dvije godine pukao, slobodno tražite od njega da ode u ljekarnu i kupi pilulu za vas.

6. mit: Nije učinkovita kod debljih žena
Možda ste čuli da je ova vrsta kontracepcije manje učinkovita kod punašnih dama. Za ovakve tvrdnje ne postoje istraživanja koja ih potvrđuju.

7. mit: Pilula za dan poslije ostavlja dugoročne posljedice
Možda vam izgleda da je pilula relativno nov lijek, ali levonorgestrel, njezin osnovni sastojak, isti je oblik progestina koji možete pronaći u drugim sredstvima za kontracepciju poput dijafragme. Levonorgestrel postoji već dugo vremena.

8. mit: Pouzdano je kontracepcijsko sredstvo
Pilula za dan poslije nije učinkovita ako je stalno koristite. Ipak, ona zaista pruža visoku razine zaštite, jer sedam od osam žena koje je popiju nakon nezaštićenog odnosa sigurno neće zatrudnjeti. Njezina redovna uporaba se ne preporučuje, jer za to ipak trebate uzimati kontracepcijske pilule koje vam je prepisao liječnik.

Izvor: cosmopolitan.rs