Znanstvenici na putu otkrivanja jednog od uzroka autizma

by | 6 siječnja, 2014

Usprkos brojnim istraživanjima koja se već godinama vode u svijetu, znanstvenici još uvijek ne mogu jasno definirati koji su to sve uzročnici autizma.

Stručnjaci uglavnom smatraju da bi se oni mogli podijeliti u dvije grupe koje se zasnivaju na genetskom nasljeđu i utjecaju sredine.

Novo istraživanje objavljeno nedavno u časopisu “Journal of Autism and Developmental Disorders” upravo je pokazalo da uz dominantno genetske faktore postoje i određeni faktori iz sredine, odnosno da teške infekcije tijekom trudnoće značajno povećavaju rizik od autizma.

Studija je usporedila 407 djece s autizmom sa 2.075 zdrave djece, prenosi Tportal.

Rezultati su otkrili da je rizik pojave autizma bio za 58 posto veći kod majki kojima su tijekom hospitalizacije utvrđene neke bakterijske upale – genitalija, urinarnog trakta ili plodne vode koja okružuje fetus.

Mada nisu bile izrazito česte ni u jednoj od dvije grupe majki (1,5 posto kod majki djece s ASD-om prema 0,5 posto kod majki djece bez ASD-a), infekcije dijagnosticirane u drugom tromjesečju trudnoće povezane su s trostruko većim rizikom razvoja ASD-a.

Vođa istraživanja Ousseny Zerbo (Kaiser Permanente Division of Research) smatra da se s ASD-om uglavnom mogu povezati samo teže upale.

Znanstvenici još ne mogu sa sigurnošću reći na koji bi način infekcije mogle utjecati na rizik od razvoja autizma. Ali Zerbo ističe da su testovi na životinjama otkrili kako reakcije imuno-sustava na procese upale tijekom trudnoće mogu djelovati na neurološki razvoj ploda.

“Iako većina infekcija tijekom trudnoće nije povezana s autizmom, naša otkrića pokazuju da one ipak povećavaju rizik od njegova razvoja. Stoga bi bilo razumno da se žene koje sumnjaju na moguću upalu obrate svojim liječnicima”, savjetovao je Zerbo.

Izvor: tportal.hr