U Hrvatskoj prihvaćen amandman kojim se osiguravaju zalihe besplatnih menstrualnih higijenskih potrepština

Vladinim amandmanom menstrualne potrpeštine bit će osigurane u školama i skloništima za žene žrtve nasilja

by | 29 studenoga, 2022
menstrualne higijenske potrepštine, hrvatska

Vlada je u ponedjeljak na telefonskoj sjednici donijela zaključak o prihvaćanju amandmana saborskih zastupnika na prijedlog državnog proračuna za 2023. godinu i projekcija za 2024. i 2025. godinu, kojim daje suglasnost na deset podnesenih amandmana.

Jedan od njih je i onaj SDP-ove Sabine Glasovac, koja je tražila milijun eura za besplatne zalihe menstrualnih higijenskih potrepština u obrazovnim ustanovama i skloništima za žene žrtve nasilja.

Država će tako u idućoj godini izdvojiti milijun eura kako bi se škole i skloništa za žene žrtve nasilja opskrbili besplatnim zalihama menstrualnih higijenskih potrepština.

“Vlada je prihvatila amandman kojim se osiguravaju zalihe besplatnih menstrualnih higijenskih potrepština (uložaka) u školama i skloništima za žene žrtve nasilja. Borba protiv menstrualnog siromaštva se nastavlja! Niti jedna djevojka više ne smije doći u situaciju da izostaje iz škole u dane mjesečnice jer nema novca za uloške ili da umjesto uložaka koristi wc papir, papirnate maramice ili stare krpe!

P.S. Iako su mi odbili ostalih 19 amandmana, ja sam neizmjerno sretna zbog ovog jednoga!”, poručila je Glasovac na svom Facebook profilu.

Stop menstrualnom siromaštvu

Iz udruge PaRiter ističu: “Divne vijesti ponedjeljkom: velika je razlika između diskursa koji se vodio na početku priče o menstrualnom siromaštvu, odnosno kada smo progovorile o rezultatima istraživanja, do danas. Prihvaćen je amandman koji osigurava ozbiljne novce za rješavanje ovog problema.”

Podsjetimo, početkom prošle godine istraživanje koje je provela Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter pokazalo je da trećina žena u Hrvatskoj mora štedjeti na ulošcima jer su im preskupi. Ovo je prvo istraživanje ove vrste provedeno u Hrvatskoj (i jedno od rijetkih u Europi), a o relevantnosti teme govori podatak kako je upitnik ispunilo čak 6084 osobe koje su imale menstruaciju u posljednjih godinu dana, neovisno o rodnom opredjeljenju.

Više od trećine ispitanica (36.4 posto) navelo je da im se događa da moraju kupiti manje kvalitetne menstrualne potrepštine zbog njihove cijene, pri čemu 8.3 posto navodi da je to često, a 28.1 posto ponekad.

Više od 10 posto ispitanica je navelo da im se događa da nemaju dovoljno menstrualnih potrepština da ih mogu promijeniti kad god žele (11.9 posto), kao i da si ne mogu priuštiti menstrualne potrepštine (11.9 posto).

Njih 10 posto bilo je u situaciji da si ne može priuštiti lijekove za smanjenje boli tijekom menstruacije, a 8.8 posto je navelo da im se događa situacija da uložak/tampon ne promijene duže od 6-8 sati jer si ne mogu priuštiti više menstrualnih potrepština.

Apsolutno podržavamo prihvaćanje ovog amandmana od strane Vlade!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by udruga pariter (@udruga_pariter)

Foto: Instagram; Erstudiostok iStock / Getty Images Plus via Getty Images