Što uzrokuje bol tijekom intimnih odnosa?!

by | 2 rujna, 2015

Bol tijekom odnosa nije rijetka pojava – gotovo tri četvrtine žena će jednom u životu imati bolan odnos. Za neke, bolan odnos je samo trenutačna pojava, dok je za druge stalni problem.

ThinkstockPhotos-125754153

Bolni odnosi mogu biti znak ginekološkog problema, poput ciste jajnika ili endometrioze, ali i problema sa seksualnošću – nedostatak želje za odnosom ili izostanak seksualnog uzbuđenja. Problem sa seksualnošću može biti rezultat problema u vezi, ali i posljedica uzimanja nekih lijekova, poput kontraceptiva, nekih antidepresiva i analgetika, kao i stanja poput artritisa, šećerne bolesti, karcinoma i poremećaja rada štitne žlijezde.

Najčešća mjesta gdje se osjeti bol tijekom odnosa su velike usne, ulaz u vaginu ili unutrašnjost vagine.

Ginekološka stanja koja mogu uzrokovati bolne odnose su:

Bolesti kože – kontaktni dermatitis kao posljedica reakcije na sapune, dezinfekcijska sredstva, lubrikante, što kao rezultat ima pečenje i svrbež pri kontaktu. Nakon izliječenja osnovnog stanja prestaju bolni odnosi.
Vulvodinija – stanje kada se bol u vidu pečenja i probadanja javlja samo na ulazu u vaginu, a ne vidi se uzrok – nema promjena na koži niti znakova infekcije, a brisevi tog predjela su sterilni. Nekada je, ovisno o uzroku, potrebna i medikamentozna terapija, pa i operacija da bi se izliječilo.
Hormonalni uzroci – smanjenje nivoa hormona estrogena tijekom menopauze i perimenopauze može dovesti do suhoće vagine. U ovim slučajevima pomaže lokalna terapija hormonima ili uporaba lubrikanata tijekom odnosa.
Vaginitis – pojava infekcije vagine, najčešće je uzrokovana gljivicama i bakterijskom vaginozom. Simptomi su pečenje, svrbež i bol, ponekad i bol pri mokrenju i pri odnosima. Vaginitis se liječi lokalnim stavljanjem vaginaleta u vaginu, u nekim slučajevima i antibioticima.
Vaginizmus – refleksna kontrakcija (stiskanje) vaginalnih mišića. Terapija obuhvaća kako lijekove, tako i vježbe i tehnike opuštanja.
Stanje poslije porođaja – ako je porođaj bio težak, došlo je do rascjepa na međici ili unutar vagine, može doći i do bola tijekom odnosa. Liječi se fizikalnom terapijom, lijekovima ili operativnim intervencijama.
– Drugi uzroci mogu obuhvatiti endometriozu i priraslice.

Ako imate problem bolnih odnosa, svakako se javite svom ginekologu da bi se pokušao naći uzrok, a neke od stvari koje možete i sami pokušati su:

– Uporaba lubrikanta. Postoje lubrikanti koji su na bazi vodenih otopina (koriste se u slučajevima osjetljivosti vagine ili njezine iritacije) i silikonski, koji traju duže i više „klize“. – Ako koristite prezervative kao metodu kontracepcije, ne koristite uljane otopine, jer one mogu dovesti do pucanja kondoma.
– Odvojite dovoljno vremena za odnose da biste se mogli dovoljno opustiti.
– Razgovarajte s partnerom o tome kada vas boli odnos, a kada ne, da biste se mogli prilagoditi.
– Prije odnosa pokušajte s tehnikama opuštanja – lezite u toplu kadu, mokrite, uzmite paracetamol prije odnosa.

Izvor: Life Content
Foto: Guliver/Thinkstock