Ovi simptomi otkrivaju sindrom policističnih jajnika

by | 28 siječnja, 2016

Jajnici su spolni organ zadužen za reprodukciju, ali i održavanje ravnoteže spolnih hormona koje proizvodi. Oni reguliraju menstrualni ciklus, omogućavaju sazrijevanje i otpuštanje jajnih stanica, te proizvode hormone estrogen i progesteron. Sindrom policističnih jajnika, osim što uzrokuje neplodnost, može dovesti i do niza drugih problema… 

ThinkstockPhotos-469799455

PCOS – policistični jajnici su sindrom gdje varira veličina jajnika i gdje se može uočiti niz sitnih folikula povezanih međusobno, a čija je veličina maksimalno od 7 do 8 mm u promjeru.

Ovaj sindrom javlja se kod oko tri posto adolescentica i odraslih žena. Može se pojaviti već s prvom menstruacijom, a kod mladih djevojaka se relativno često postavlja dijagnoza PCOS kod problema neredovitih ciklusa za vrijeme puberteta.

Poremećen menstrualni ciklus

Menstrualni ciklusi kod oboljelih obično su bez ovulacije, odnosno bez mjesečnog sazrijevanja jajne stanice (anovulatorni ciklusi) što može biti uzrok obilnih funkcionalnih krvarenja. Kronična anovulacija, s nepravilnim menstrualnim krvarenjima, njihovim višemjesečnim ili potpunim izostankom (amenoreja) najjasniji su pokazatelj postojanja policističnih jajnika, kao i povišen udio muških spolnih hormona (androgena).

Oboljele žene moraju redovito ići na kontrole i liječiti se tijekom cijelog života, jer je ova bolest povezana s nizom rizika, kao što su: anemija, različita krvarenja iz maternice, spontani pobačaji (2-3 puta češći), kasnija menopauza, poremećaj količine masnoća u krvi, bolesti srca i krvnih žila, povišen krvni tlak, rizik od obolijevanja od raka endometrija i jajnika… Sindrom policističnih jajnika usko je povezan s neosjetljivošću na inzulin, zbog čega je učestalije obolijevanje od šećerne bolesti. Rizik za nastanak dijabetesa povišen je za čak 16 posto.

Promjene na koži i kosi

Ženama sa sindromom policističnih jajnika često su hormoni neuravnoteženi, a uslijed povišenog muškog spolnog hormona dolazi do pojačane dlakavosti na tijelu i licu, te i do pojave akni, kao i opadanja kose na tjemenu.

Također, može doći i do promjene u pigmentaciji kože, odnosno do pojave tamnih mrlja u pregibima kože vrata, pazuha i prepona.

Debljina

Policistične jajnike može izazvati neuravnoteženost razine hormona koja umanjuje djelovanje inzulina, usporava metabolizam i izaziva želju za unošenjem šećera i ugljikohidrata, zbog čega posljedično dolazi do debljanja, i to posebno u predjelu struka. Čak 60 posto žena s ovim sindromom ima poremećaj tjelesne težine.

Neplodnost

Nemogućnost ostajanja u drugom stanju može biti jedan od prvih znakova PCOS zbog kojih se pacijentica obraća liječniku. Brojne studije pokazale su da gubitak svega 10 do 15 posto tjelesne težine poboljšava funkciju jajnika i dovodi do pojave ovulacije i pojave redovitih menstruacija, što olakšava spontanu trudnoću.

Upravo zato, oboljelim ženama koje žele ostati u drugom stanju savjetuje se konzumiranje obilnog doručka i malih obroka za večeru, što regulira razinu inzulina, ali i višak kilograma.

Alternativno liječenje

Alternativne metode liječenja podrazumijevaju zdravu prehranu i promjene loših životnih navika. Preporučuje se konzumiranje hrane bogate osnovnim masnim kiselinama, proteinima, i fitoestrogenom. U dnevnu prehranu uključite puno žitarica, voća i povrća, proteina, te kontrolirajte unos ugljikohidrata i masnoća. Kontrolirajte unos kalorija, duže žvačite hranu i pričekajte 20 minuta nakon obroka da biste vidjeli želite li jesti nešto slatko. Biljke poput agnusa castusa i chili začina djelotvorne su u reguliranju krvnog tlaka.

Uz mršavljenje važni su i drugi faktori načina života kao što je fizička aktivnost, prestanak pušenja i konzumiranja alkohola, te usvajanje zdravog načina života. Obavezno doručkujte kako biste aktivirali metabolizam, pijte puno tekućine i redovito se rekreirajte. Opustite se i pronađite način kako da se oslobodite stresa koji utječe na razinu hormona u organizmu. Ako je potrebno, za smanjenje stresa krenite i na psihoterapije.

Izvor: Life Content
Foto: Guliver/Thinkstock