Osam prirodnih sastojaka za zdrav piling kože

by | 2 veljače, 2016

U slučaju da niste znale, mikrokuglice su mali komadići plastike koji se koriste u preparatima za osobnu njegu poput pilinga, za čišćenje kože i u pastama za zube već nekoliko godina…

Baking soda on wooden spoon on white wooden textured background.

Naime, ovi mali komadići plastike štetni su za naše vodene puteve i oveane, pošto se na milijarde ovih kuglica ispušta u umivaonik na dnevnoj bazi. One se kasnije mogu naći u hrani, jer ih u vodi pojedu ribe i ostale životinje iz mora, a mi ih preko njih unosimo u naš organizam. Što je najgore, one mogu apsorbirati milijun puta više toksina nego voda, tako postajući koncentrirane otrovne kuglice.

Srećom, polako se počinju definirati pravila koja će zabraniti potpunu primjenu ovih kuglica u proizvodnji, ali će ovo tek imati efekta od 2018. godine. Sada je stvar na nama…

Hoćemo li ih izbaciti uporabe i zamijeniti ih prirodnim alternativnim sredstvima, ili i dalje ih nastaviti koristiti?

1. Suvo pranje
Suvo pranje je jednostavno neverovatno. Najlakši je i najefektivniji način za prirodni piling kože i njenog prirodnog sjaja. Suvo pranje je ajurvedska praksa koja uključuje korišćenje suve četke (preporučljivo sa prirodnim vlaknima) i lagano trljanje preko površine kože pre čišćenja. Pošto ovaj metod prvo skida stare, mrtve ćelije kože, možda vam neće ni trebati sapun posle. Ova metoda se može koristiti preko cele površine kože lica ili tela. Zbog toga što je koža lica osetljivija, specijalna četka za lice je naročito potrebna.

2. Soda bikarbona
Ovo je samo jedna od mnogih praktičnih primjena sode bikarbone. Ako je već ne koristite u svrhu ljepote, onda biste zaista trebali početi. Postoji puno različitih stvari za koje se soda može koristiti, a piling je svakako jedna od njih. Namočite lice toplom vodom, pa prstima, kružnim i nježnim pokretima nanosite sodu bikarbonu na kožu i masirajte. Na kraju isperite i to je to – sjajna i nježna koža je već tu.

3. Šećer
Bilo kakav šećer je odličan u ovu svrhu, ali – ono što ide na tijelo ide i u tijelo, tako da je najbolje da koristite organski šećer od trstike. Šećer je prirodni izvor glikolne kiseline, a njezina visoka kiselost i laka topivost čine je odličnim sastojkom za piling. Dodajte malo kokosovog ili hladnog maslinovog ulja, pa čak i limunovog soka, koji je također dobar. Namočite kožu lica toplom vodom, pa smjesu nanesite na lice i lagano je trljajte kružnim pokretima, prije nego što isperete lice i osušite ga.

4. Morska sol
Morska sol je gruba, pa tretman s njom ne preporučujemo onima s osjetljivom kožom. Ako ipak želite probati, budite vrlo nježni i ne radite ga često. Isto to vrijedi za sol, kao i za šećer.

5. Talog od kave
Talog od kave je odlične teksture koja nježno uklanja odumrl stanice s kože i daje snagu koži, a također dodaje i još jednu prednost našoj omiljenoj jutarnjoj kavi. Dodajte 1 – 2 kapi esencijalnog ulja kao što je lavanda, grejp ili limun za veći osjećaj svježine.

6. Med i jagode
Baš kao i šećer iznad, važno je da kupite i organski med, posebno svjež, koji i dalje ima nevjerojatne ljekovite enzime koji će biti puno bolji za vašu kožu. Dodajte u malo meda mrvljene jagode i nanesite na lice. Med je prirodni antibakterijski i antiinflamatorni sastojak, dok su sjemenke jagode odlične za proces pilinga i skidanja odumrlih stanica kože.

7. Avokado (s košticom)
Napokon možete iskoristiti košticu avokada. Sljedeći put kada kupite avokado, sačuvajte njegovu košticu i stavite je negdje na vidljivo i suho mjesto da se suši oko tjedan dana. Zatim, koristeći blender, sameljite košticu zajedno s pola avokada i dobit ćete odličnu smjesu za piling.

8. Zobena kaša
Za zobenu kašu se kaže da ima umirujući efekt na kožu, a kao sastojak za piling može biti odličan za žene s osjetljivim kožom. Samo pomiješajte malo zobene kaše s toplom vodom i nanesite je na cijelo lice i vrat. Zatim je isperite i osušite lice ručnikom.

Izvor: Life Content
Foto: Guliver/Thinkstock