Zašto nuspojave lijekova posebno pogađaju žene? Evo odgovora

Žene imaju oko 50-75 posto više nuspojava od muškaraca

by | 15 prosinca, 2022
nuspojave lijekova kod žena

U usporedbi s muškarcima, puno se manje zna o tome kako žene doživljavaju bolest.

Biomedicinska istraživanja pomažu nam razumjeti vremenski okvir bolesti i kako ih možemo liječiti. U prošlosti se većina toga provodila na muškim stanicama i pokusnim životinjama, poput miševa. Pretpostavljalo se da se rezultati takvih “pretkliničkih” istraživanja na muškarcima odnose i na žene.

Ipak, muškarci i žene različito doživljavaju bolest. To uključuje način na koji se bolest razvija, duljinu i težinu simptoma i učinkovitost liječenja.

Iako su te razlike sada naširoko priznate, nisu u potpunosti shvaćene, a ženama je zbog toga često još gore. Ovo je slučaj s lijekovima koji se dobivaju na recept. Žene imaju oko 50-75 posto više nuspojava od muškaraca, a to rezultira povlačenjem mnogih lijekova s tržišta zbog zabrinutosti oko zdravstvenih rizika za žene.

Tvrdi se da su reakcije na lijek kod žena uzrokovane spolnim razlikama u tjelesnoj težini, a ne razlikama u tome kako lijek djeluje u tijelu. Stoga se smatra da će žene, ako se doze lijeka prilagode prema tjelesnoj težini, često primati niže doze nego sada – što može ublažiti nuspojave.

U novom istraživanju objavljenom u časopisu Nature Communications, istraživači pokazuju da ova osnovna pretpostavka u biomedicini – da su ženke “manje verzije” muškaraca – nije podržana za većinu pretkliničkih osobina (stvari poput razine glukoze, na primjer).

Stoga je malo vjerojatno da će se reakcije na lijek kod žena ublažiti jednostavnim prilagođavanjem doze tjelesnoj težini.

Nuspojave lijekova

Nedavna studija procjenjuje da je 250 000 bolničkih prijema u Australiji svake godine povezano s lijekovima, što zdravstveni sustav stoji oko 1,4 milijarde dolara godišnje. Također se pokazalo da reakcije na lijekove produljuju boravak u bolnici. U velikoj studiji u Velikoj Britaniji, pacijenti primljeni u bolnicu s nuspojavama lijeka ostali su prosječno osam dana.

Žene često navode nuspojave kao razlog za prekidanje uzimanja lijekova. Kad bi doziranje lijekova prilagođeno težini moglo smanjiti nuspojave lijekova, vidjelo bi se da žene imaju veću potencijalnu korist od zdravstvenog sustava.

Pročitajte: Bolest koja hara među djecom, evo koji su simptomi streptokoka A

Američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) već je preporučila promjene doziranja za žene za neke lijekove (kao što je lijek za spavanje zolpidem). Osim toga, čini se da doziranje nekih lijekova protiv gljivica i antihipertenziva, prilagođeno težini, djeluje.

S druge strane, reakcije na lijekove snažno su povezane s onim što lijek radi u tijelu kod žena, a manje kod muškaraca. Također postoje mnoge dokumentirane razlike u fiziologiji između muškaraca i žena koje se odnose na to kako tijelo apsorbira i izbacuje lijekove, a ne na tjelesnu težinu.

Da bi se ovo istražilo, potreban je širok pristup. Istraživači su koristili metodu koja se rutinski koristi u evolucijskoj biologiji, poznatu kao “alometrija”, gdje se odnos između određene značajke i veličine tijela ispituje na logaritamskoj ljestvici.

Studija otkriva načine na koje se muškarci i žene mogu razlikovati u mnogim pretkliničkim osobinama, što ukazuje da se biomedicinska istraživanja moraju više usredotočiti na mjerenje kako se i u čemu spolovi razlikuju.

Osobito kad se otkrije odnos između spola i doze lijeka, podaci studije sugeriraju da je odgovor na dozu vjerojatno različit za muškarce i žene. Metode u ovoj studiji mogle bi pomoći u razjašnjavanju prirode ovih razlika i pružiti put naprijed ka smanjenju reakcija na lijekove, rekli su istraživači.

Pročitajte: Migrenu bi mogle uzrokovati prehrambene navike, pokazala je nova studija

Foto: Tijana87 iStock/Getty Images Plus via Getty Images