NAUČITE ZAŠTITITI KOSU tijekom ljeta na najbolji mogući način

by | 10 kolovoza, 2019
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES/THINKSTOCK

Ljeti se najviše brinemo oko toga kako ćemo zaštititi kožu, pravilno je njegovati i izbjeći opekline od sunca. Nanosimo kreme za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom, nosimo svijetlu odjeću koja će nas štititi od direktnog sunca, bježimo u hladovinu….

Bez zatezanja

Ipak, često zaboravljamo da se, jednako kao i o koži, i o kosi moramo brinuti tijekom ljetnih mjeseci, pogotovo dok smo na moru. Kosa je gotovo stalno izložena štetnim UV zrakama, a kad im se dodaju klor i morska sol, na kraju ljeta smo razočarani i zabrinuti jer je kosa izgubila prirodni sjaj, ispucala je i izgleda beživotno.

Zato se u vrućim ljetnim mjesecima pobrinite za to da zaštitite kosu od jakih vrućina, slanog mora i sunca. Kad ste vani, kosu prekrijte maramom ili šeširom. Tako ćete je skloniti od UV zračenja i zadržati vlagu. Šešir, također, sprječava da se kosa zamrsi zbog vjetra. Uz to, nemojte zaboraviti redovito nanositi zaštitne proizvode, kako piše Dnevni avaz.

Ljeti kosu nemojte previše stezati gumicama. Lagana pletenica idealan je izbor, a kosa je na vrućinama suha pa je dodatno zatezanje može još više oštetiti.

Prije nego što krenete na kupanje u moru ili bazenu, navlažite vrhove kose vodom ili nanesite regenerator. Klor ili morska sol mogu kosi itekako naštetiti, posebno ako je obojena. Voda i regenerator će joj dati zaštitni sloj koji će spriječiti da upija klor i sol.

Široki češalj

Također, mokru kosu nemojte češljati ili vezati u rep jer je tada najosjetljivija. Četku poprskajte balzamom i uljem za kosu ili koristite široki češalj kako biste kosu što manje oštetili.

Nemojte zaboraviti da i klima-uređaji mogu biti veliki neprijatelj kose, pogotovo ako pušu jako niske temperature. Oni isušuju zrak i izvlače svu vlagu iz njega, pa tako i iz kose. Zato u prostorijama u kojima često boravite uvijek držite ovlaživač zraka i klima-uređaj namjestite na umjerenu temperaturu.

Njega ako bojite kosu

Ljeti boja na kosi izblijedi i dodatno isuši tjeme, pa stručnjaci savjetuju da je obojite barem dva tjedna prije izlaganja suncu. Kako biste kosu dodatno zaštitili, preporučuje se korištenje šampona i balzama koji će joj sačuvati sjaj i boju održati intenzivnom, kao prvih dana nakon bojenja.

Prodavaonice su pune proizvoda namijenjenih za njegu suhe i tanke kose, tretirane bojom, ili one koja je izložena klimatskim promjenama.

Napravite orahovo ulje

Balzam od oraha, zahvaljujući omega-3 masnim kiselinama, jača korijen kose, uklanja prhut i višak masnoće s kože glave, a preporučuje se onima koji imaju tamniju kosu.

Orahovo ulje možete pripremiti sami kod kuće ili ga već gotovog kupiti. Uzmite nekoliko zelenih oraha i prerežite ih napola. Stavite ih u veliku teglu i prelijte maslinovim uljem tako da orasi budu potpuno prekriveni. Zatvorite teglu i pustite da stoji na toplom mjestu barem 45 dana. Potom ulje procijedite i držite ga na tamnome i hladnome mjestu.

Prije pranja, nanesite orahovo ulje na kosu, pustite da djeluje 15 minuta pa isperite kosu mlakom vodom. Redovitim korištenjem ulja kosa će biti sjajna, meka, bujnija te se neće ni lomiti ni opadati.

Regenerator od manga

Mango sadrži vitamine A, B i C, bogat je mineralima i vlaknima neophodnim za zdravlje kose. U blenderu usitnite bananu i mango, dodajte kapsulu vitamina E i tri žlice maslinova ulja. Dobro promiješajte i nanesite na opranu kosu. Nakon dvadesetak minuta, operite kosu toplom vodom i našamponirajte šamponom od manga. To je dvostruka zaštita.

IZVOR: N1.HR