NAJČEŠĆE POGREŠKE kojima uništavate odjeću svakodnevno!

by | 7 veljače, 2017
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

Višak deterdženta
Previše praška za rublje, odnosno previše sapunice, koja može zadržavati pjenu na takvim mjestima kao što su ovratnici. Zbog toga će doći do skupljanja bakterija, što, svakako, pranjem želimo izbjeći.

Patentni zatvarači i gumbi
Zatvarače na stvarima treba zatvarati prije pranja, jer zupci mogu oštetiti druge stvari, a gumbe na košuljama bolje je ostaviti otkopčane.

Suviše izbjeljivača
Izbjeljivač čini tkaninu manje izdržljivom, zato pokušajte ponekad staro dobro iskuhavanje: veliki lonac i nekoliko kapi limunovog soka, ili par žlica sode bikarbone.

Štedite perilicu rublja
Neke domaćice štede svoje perilice rublja, pogrešno misleći da nekoliko ciklusa pranja zaredom mogu dovesti do njezinog kvara.

Međutim, pametnije je prati rublje zaredom, jer ovakav pristup omogućava preraspodjelu topline od prethodnog ciklusa, smanjujući potrošnju energije.

Jedan ciklus pranja za jastuke i deke
Ako perete pernate jastuke i deke u perilici rublja, isperite ih dva puta: perje zadržava sapunicu i nakon jednog ispiranja deterdžent može ostati.

Omekšivač za ručnike
Omekšivači umanjuju upijajuću moć tkanine, zato ih ne treba koristiti za ručnike. Obični ocat je odlična alternativa bilo kojem industrijskom omekšivaču.

Pretjerivanje sa stvarima
Nema potrebe pretovariti bubanj perilice rublja: zbog toga se stvari deru i perilica se kvari.

Pogrešno pranje pernatih jakni
Da se perje u jakni, prilikom pranja, ne bi stisnulo, stavite tri teniske loptice u bubanj. One neće dozvoliti perju da se skupi i izbacit će svu sapunicu.

Nepravilno održavanje
Češće perite svoju perilicu rublja, nemojte zaboraviti da se odjeljak za prašak i omekšivač u većini perilica skida. Budući da se ispod njega skupljaju sredstva za pranje, te odjeljke treba češće prati.

Ne zatvarajte vrata od bubnja nakon pranja perilice, dozvolite perilici da se osuši i prolufta, jer na taj način ćete spriječiti nastanak plijesni i neugodnog mirisa.

Da biste produžili rok trajanja svojoj kućnoj pomoćnici, nekoliko puta godišnje uključite ciklus pranja na 90 stupnjeva s dodatkom octa ili limuntusa. Neće joj biti potreban nikakav Calgon, bit će kao nova!

8-3

IZVOR: www.receptizasve.wor