Ljetna beauty pravila: Njega tijekom najtoplijih mjeseci

by | 10 lipnja, 2014

Njega u najtoplijim mjesecima traži više pilinga, laganije i prirodne kozmetičke sastojke, adekvatnu zaštitu i puno, puno hidratacije prije i poslije sunčanja.

Imagen1-490x294

Ako imate normalnu kožu, koristite grublji piling tri puta tjedno, dok osjetljiva koža traži nešto nježnije čišćenje. Prečest i preagresivan piling “skida” i prirodnu masnoću kože pa je tako samo još više isušuje. Također, provjerite da sapun ili gel za tuširanje dodatno ne “usisava” vlagu. Uobičajene proizvode zamijenite onima s prirodnim uljima kao štu su kokosovo, maslinovo ili ulje avokada. A kada govorimo o ljetnim beauty pravilima, naravno da ne možemo zaboraviti na problematičnu kožu koja u ovo doba godine postaje još problematičnija.

Prema jednom istraživanju, gotovo 60 posto onih koji imaju problema s bubuljicama tvrde da im se stanje pogoršava ljeti, a samo je 11 posto izjavilo da imaju više problema s kožom zimi. Ljeti je potrebno “prebaciti” se na laganije proizvode na bazi vode, a što se tiče dekorativne kozmetike potražite proizvode s višestrukim učinkom poput BB krema koje istovremeno hrane, prekrivaju i pružaju koži zaštitu od UVA i UVB zraka, a preporučljivo je u beauty rutinu uvrstiti i masku od gline jednom tjedno, koja će ukloniti višak masnoća.

Osim njege, ne možemo zaobići niti ono što unosimo u tijelo koje je posebno ljeti važno hidratizirati, kako izvana tako i iznutra. I zato, čak i ako pomislite da ste u danu popili dovoljno vode, natočite sebi još jednu čašu, jer nijedna krema neće toliko nahraniti kožu i pomoći joj da se riješi nečistoća. Također se pobrinite da unosite dovoljno vitamina A, C i E, antioksidansa koji imaju protiuupalna svojstva kako bi izgledali svježe, sjajno i zategnuto. A ljeto je i idealno vrijeme da sebi češće priuštite odlazak na masažu. Osim što je dobro za mentalno zdravlje, masaža učvršćuje kožu i pomaže da se “ispeglaju” nepravilnosti.

Citrusi za razbuđivanje
Gel za tuširanje s citrusima savršen je izbor za jutarnje tuširanje. Osim što osvježavaju, sastojci poput limuna ili limunske trave svakodnevno toniziraju, hidratiziraju i revitaliziraju kožu.

U vodu s mokrom kosom
Klor sadrži bakar koji u kombinaciji sa suncem oksidra i plavu kosu pretvara u zelenu, UV zrake ispiraju vrhove smeđe kose, a sol lomi obojanu kosu. Ali, kosa je poput spužvice, pa ju je dobro namočiti slatkom vodom prije kupanja, tako će upiti manje klora i soli.

Ljetna beauty pravila
Ljetna beauty rutina nezamisliva je bez adekvatne zaštite od štetnog sunčevog zračenja i bogate njege nakon izlaganja suncu. Bakini recepti za “kremu” za sunčanje od maslinovog ulja ili teške i guste teksture koje ostavljaju bijeli trag na koži stvar su prošlosti. Dinamični godišnji odmori, koji su sve popularniji, zahtijevaju mnogo praktičnije i laganije formule koje i dalje štite od sunca. Njih nalazimo u sprej-pakiranjima koja su laka za doziranje i omogućavaju ravnomjerno nanošenje na teško dostupna mjesta. A sve su češći i proizvodi koji potiču tamnjenje. Zahvaljujući posebnim sastojcima proces dobivanja brončanog tena ubrzava se za čak do 40 posto, a hranjive tvari kao što su shea butter, bademovo ulje ili aloja kožu će nahraniti već tijekom sunčanja i time spriječiti njezino prerano starenje.

Nanošenje kreme kad već dođete na plažu jedna je od najvećih pogrešaka koje možete napraviti. Skoro je nemoguće nanijeti previše kreme za sunčanje, zapravo je veća vjerojatnost da ju ne nanosite dovoljno. Kako biste zaštitili kožu od sunca, uz dobro odabran zaštitni faktor, potrebna je i dovoljna količina proizvoda tj. dva mililitra po kvadratnom centimetru kože. U prijevodu to znači barem dvije pune čašice za žestoka pića na tijelo i količina veličine veće kovanice na lice. Ako koristite sprej, nanosite ga dok ga koža ne prestane upijati, malo pomalo. Krema se nanosi prije izlaska iz kuće, a nakon toga svaka dva sata. Češće se treba mazati ako plivate, ronite, bavite se sportom ili se puno znojite. A preplanuli ten, bez obzira na to koliko lijep bio, zahtijeva i dodatnu dozu njege. Izlaganje suncu isušuje kožu, čini je sklonijom borama, a tu je i neugodan osjećaj zatezanja.

Ako tome dodate vjetar, sol i nedovoljnu hidrataciju, san o blistavom tenu može se pretvoriti u noćnu moru. Iako se čini da se losion za njegu nakon sunčanja ne razlikuje od običnog, on ima drugačiju ulogu i drugačija svojstva. Dubinski vlaži kožu, sanira štetu od prethodnog sunčanja, priprema kožu za sljedeće izlaganje suncu i umiruje kožu. Protiv crvenila, eventualnih bubuljica i osipa najbolje djeluje aloja. A razlog zbog kojeg toliko volimo losione za njegu nakon sunčanja je efekt hlađenja. Zato se nerijetko uz aloju u losionima mogu pronaći sastojci poput mente ili ugodnih voćnih mirisa papaje, manga i kokosa.

Mnoge žene žive u uvjerenju da se SPF faktori sabiraju, dakle, ako stave kremu s faktorom 15 i puder s faktorom 20, da nose zaštitni faktor 35! To je zabluda, jer uvijek se uzima u obzir samo najjači faktor, a u navedenom slučaju to je 20.

Ako i inače imate problema sa suhom kožom, odaberite bogatu teksturu maslaca za tijelo. Iako poprilično težak za ljetne dane, maslac za njegu nakon sunčanja puno je hranjiviji i gušći od losiona, pa će vašoj koži pružiti svu njegu koja joj je potrebna. Osim toga, ljetni maslaci često su lakše teksture od klasičnih.

Izvor: 24sata.hr