IMATE PROBLEMA S NJEGOM KOŽE NA LICU? Doznajte kako je pravilno njegovati da bude što bolja i zdravija!

by | 6 listopada, 2016
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

Koža je najveći ljudski organ zadužen za održavanje temperature tijela, pohrane energije, zaštite tijela od štetnih kemikalija, a sastoji se od stanica, živaca i žlijezda te uključuje tri sloja, epidermis – površinski sloj, dermis – srednji sloj, i subcutis – potkožni sloj. Koža ima svoj ritam i potrebno joj je 28 dana kako bi se stanice na njezinoj površini obnovile. Kako bi osigurali dugoročno lijepu i zdravu kožu, potrebno ju je njegovati i uključiti dnevne rutine njege kože.

Prema istraživanjima koje su proveli stručnjaci na Sveučilištu Irvine u Kaliforniji, koža se tijekom noći obnavlja dva puta brže, a to nam se čini kao sasvim dovoljan razlog da večernja rutina njege kože bude prioritet. Kako bi se optimalno regenerirala od štete koja joj je nanesena tijekom dana, vrlo je važno osigurati preduvjete.

Koža na licu najosjetljivija je, a kada tome pridodamo UV zrake, utjecaj vjetra, hladnoće, bakterije koje prenosimo na lice rukama ili mobitelima, boravak u zatvorenim prostorijama, pušenje i stres, jasno nam je da je večer idealno vrijeme da joj posvetimo pažnju. Ovisno o potrebama vaše kože, uvedite večernji ritual čišćenja koji će vam pomoći da koža što duže zadrži mladenački i zdravi izgled, bit će meka, glatka, sjajna i, ono najvažnije, zdrava.

Svaki tip kože ima svoje specifičnosti, a za početak je bitno da odredite tip vaše kože kako biste joj pružili odgovarajuću njegu. Proizvodi koji nisu prikladni za vaš tip kože ne samo da neće biti učinkoviti nego mogu nanijeti štetu i pogoršati situaciju.

Kad se radi o njezi kože, prirodno je uvijek bolje. Komercijalni proizvodi za njegu kože najčešće su puni kemikalija i umjetnih sastojaka koje dugoročno mogu imati negativne posljedica za kožu. Dobra vijest je da postoje prirodni, jednostavni i pristupačni proizvodi koji rade bolje od većine komercijalnih, bez štetnih sastojaka. Prirodna ulja sjajna su stvar za čišćenje i njegu kože, i to vrijedi za sve tipove kože, uključujući masnu, a kombinacija ulja ovisi o stanju i potrebama kože.

Prvi korak u njezi kože je temeljito čišćenje. Odlazak u krevet sa šminkom ili ostacima šminke može uzrokovati začepljene pore, akne i razne upale. Preparat za uklanjanje šminke mora biti učinkovit, ali nježan, a za ovaj korak također možete koristiti prirodne proizvode, ulje kokosa ili badema regenerativno djeluje na stanice kože. Čistim rukama nježno ga umasirajte (možete dodati i malo tople vode na lice), zatim prebrišite lice blazinicom, te temeljito isperite lice toplom vodom. Ulje će ukloniti sve nečistoće koje su se skupile tijekom dana, a topla voda će otvoriti pore. Nakon čišćenja, vrijeme je za drugi korak i proizvode namijenjene hidrataciji i regeneraciji. U ovaj korak također možete uključiti prirodna ulja, koja služe za smirivanje i pomlađivanje kože, hrane je vitaminima i mineralima, održavaju pH kože i pomažu u regeneraciji stanica. Ovisno o tipu kože, možete napraviti uljni serum koji pomaže u zaštiti kolagena, smanjuje crvenilo, diskoloraciju, fine linije i bore, te prodire u kožu dublje nego kreme. Vaša koža ujutro će biti meka, glatka i sjajna.

Koža na području oko očiju najtanja je, a samim time i najosjetljivija te zahtijeva posebnu pažnju. Za to područje također možete koristiti prirodna ulja. Bitno je da ih nanosite nježno i pažljivo bez pretjeranog i nepotrebnog povlačenja kože. Zapamtite da se fine linije i bore prvo pojavljuju na koži oko očiju.

Piling i maske za lice znatno pomažu u obnavljanju stanica, za meku i sjajnu kožu potrebno je odstraniti mrtve stanice s površine kože. Koristite ih dva do tri puta tjedno i vaša koža brže će se regenerirati.

Potrebe kože razlikuju se u jutarnjim satima u odnosu na večer. Jutarnja rutina, iako kraća i jednostavnija, jednako je bitna. S obzirom da ste kožu večer prije temeljito očistili, nije potrebno pretjerano čišćenje. Koristite nježni, po mogućnosti uljni čistač, a nakon njega nanesite ulje ili kremu sa zaštitnim faktorom (bez obzira na godišnje doba).

Uvođenjem jutarnje i večernje rutine u njegu lica možete spriječiti, ublažiti ili odgoditi znakove starenja.

Osim toga što nanosite na kožu, postoje i drugi čimbenici koje utječu na njezino stanje. Prehrana je vrlo bitna, a sigurni smo da već sve znate o pozitivnim učincima prestanka pušenja.

U nastavku vam donosimo još nekoliko savjeta koji pomažu u održavanju zdravlja kože:

  • – Nikada nemojte biti agresivni prema koži, vjerujte, ona sve pamti.
  • – Kvaliteta i dužina sna imaju znatan utjecaj na kožu.
  • – Nemojte biti lijeni s mijenjanjem jastučnica (neka po mogućnosti budu svilene).
  • – Pokušajte spavati na leđima.
  • – Oduprite se iskušenju diranja lica prstima, bakterije koje na taj način prenosite mogu rezultirati brojim upalama i aknama.

ANTONIA BARIŠIĆ