
Webinar o podršci djeci nakon traumatičnog događaja za koji se tražilo mjesto više
Potres je traumatični događaj koji gotovo kod svih ljudi, bez obzira na spol, dob, socioekonomski status ili obrazovanje dovodi do niza reakcija. T...
Češće se govori o ženskoj menopauzi iako se i kod muškaraca u 50-ima javljaju hormonalne promjene koje mogu dovesti do znakova menopauze. Provjerite koji su i kako si pomoći.
Često se razgovara i piše o tome kako menopauza utječe na psihofizičko stanje i ukupno zdravlje kod žena, do te mjere da smo baš sve promjene u ženinom raspoloženju ili zdravstvene probleme koji se pojave iza 50. godine skloni povezati s time. S druge strane, vrlo malo se govori o tome da isti problem – hormonalne promjene – oko 50. godine pogađa i muškarce iako oni prolaze kroz nešto drukčije simptome.
Liječnici su podijeljeni oko toga je li baš riječ o stanju sličnom promjenama koje se događaju kod žena i oko udjela muškaraca kod kojeg se javlja menopauza sa simptomima, no nema sumnje u to da se promjene događaju.
“Muška menopauza” stručno se naziva andropauzom, što označava razdoblje u kojem pada razina testosterona i drugih hormona kod muškaraca.
Testosteron je hormon koji dovodi do promjena tijekom puberteta: Upravlja fizičkim i mentalnim zdravljem, održava mišićnu masu, potiče spolni nagon i druge važne funkcije u muškom tijelu, pa promjena razine tog hormona u 50-ima i kod muškaraca može izazvati velike promjene.
Stanje može kulminirati manjkom testosterona, poznatim pod nazivom hipogonadizam (smanjeno lučenje testosterona).
Prema brojnim istraživanjima, ovo stanje može uzrokovati različite simptome i komplikacije kod muškarca, među kojima su:
– niska razina energije
– depresija ili tuga
– osjećaj smanjene motivacije
– nesposobnost da se usredotočite na stvari
– nesanica
– razvoj grudi
– erektilna disfunkcija
– neplodnost
– smanjen libido
– smanjena koštana gustoća i mišićna masa
– gubitak kose te
– navale vrućine.
Ako primijetite neki od tih simptoma, ili više njih, svakako se obratite liječniku. Na temelju krvnih pretraga može se utvrditi razina testosterona u tijelu te utvrditi je li potrebno liječenje. U većini slučajeva, poboljšanje stanja može se postići promjenom navika, odnosno zdravijim načinom života. To ponajprije podrazumijeva kvalitetnu i uravnoteženu prehranu, redovitu tjelovježbu, dovoljno sna i manje stresa. U slučaju depresije, liječnik vam može prepisati terapiju, kako piše portal Pinkvilla.