Zašto žene teže dobivaju posao

by | 21 siječnja, 2015

Jedno je sigurno, muškarci lakše dolaze do posla. Zašto? Je li u pitanju prirodna selekcija, fizički izgled, stručna sprema ili razina samopouzdanja koje svatko nosi sa sobom, saznajte u donjim redovima.

posao

Prosječna zaposlena žena u Bosni i Hercegovini, posljednja dva desetljeća, sve više gubi samopuzdanje. Obveze koje su joj povjerene često nadmašuju njezine fizičke sposobnosti ali i psihičke sposobnosti, što za posljedicu ima povlačenje u sebe, pad energije, često se javlja depresija, nesanica i opća nesigurnost. Međutim, za jedan dio stvarnosti, same smo odgovorne mi – žene.

Tara Sophia Mohr, pisac i stručnjak za trening žena-lidera, kaže da su dame u puno nezavidnijem položaju u odnosu na muškarce, bar kad je novi posao u pitanju.

Međutim, ono što je iznenađujuće je to da su one najčešće same odgovorne za takvu situaciju. Evo i zašto:

Tara ističe da muškarci šalju prijave za određene poslove i onda kada misle da zadovoljavaju bar 60 posto potrebnih kvalifikacija, dok se žene prijavljuju samo onda kada misle da ispunjavaju 100 posto zahtjeva.

Žene, prema njezinom mišljenju, ako vide da ne ispunjavate uvjete, pomisle: “Koja je svrha? Ma, nema šanse da dobijem taj posao…”, a upravo u tome leži problem.

Dok žene pokušavaju poštedjeti sebe zamaranja i uštede vrijeme, pa prelaze na sljedeći oglas, jača polovina će za svaki slučaj ipak pokušati i – ponekad dobiti novo radno mjesto.

Oni koji se obično ne prijave nikada ne uzimaju u obzir da možda posjeduju neku vještinu ili osobinu koja će ostaviti dobar dojam na poslodavca i na taj način predstavljati kompenzaciju za nedostatak iskustva koje se traži u oglasu, ističe Tara Sophia Mohr.

Još jedan podatak koji žene često zaboravljaju je taj da poslodavci, ili baš velika većina, u oglas za posao postavljaju nerealne uvjete i zahtjeve kojima je teško ili nemoguće odgovoriti. Na taj način štite sebe, a od potencijalnog kandidata pokušavaju izvući maksimum.

“Ovi podaci bi zato trebali dobro otvoriti oči onim damama koje su do sada izbjegavale slanje radnih biografija za položaje za koje su vjerovale da ne ispunjavaju uvjete, i da shvate kako ne igraju svi igru po istim pravilima”, dodaje Mohr.

Izvor: Life Content