Uzroci anemije i prirodni izvori željeza

by | 17 listopada, 2014

U najvećem broju slučajeva anemija kod djece nije opasna i lako je izliječiva. Nepravilna prehrana te previše grickalica i slatkiša glavni su uzroci ovog poremećaja, koji zapravo predstavlja nedostatak hemoglobina, pigmenta u crijevnim krvnim zrnicima čija je osnovna funkcija prijenos kisika.

anemija-490x653

Zbog nedovoljne količine hemoglobina stvara se nedostatak kisika u tkivima, što se odražava na njihovu funkciju. Ipak, u najvećem broju slučajeva bolest nije opasna i može se vrlo lako liječiti, ali i spriječiti.

Uzrok anemije ponekad može biti i sitno skriveno krvarenje u digestivnom traktu, zbog čega se gubi krv odnosno željezo, a to se najčešće događa u slučaju alergije na kravlje mlijeko.

Također, slabokrvnost može biti izazvana urođenim poremećejem u građi crvenih krvnih zrnaca – kada su ona abnormalnog oblika te se raspadaju prije vremena. Te bolesti obično su praćene žuticom, pa žutilo kože može ukazivati na ovu vrstu anemije.

Liječenje slabokrvnosti

Nedostatak ovog minerala lako se liječi, uglavnom preparatima željeza u obliku kapi, sirupa i tableta. Ova terapija najčešće potpuno normalizira vrijednosti željeza u krvi. Međutim, roditelji često griješe i prekidaju terapiju čim hemoglobin dostigne normalnu vrijednost, što se postiže relativno brzo. Savjetuje se da terapija traje od četiri do šest mjeseci, da bi se stvorile rezerve željeza.

Ukoliko se ne postignu dobri rezultati, potrebno je provesti dodatna ispitivanja kako bi se utvrdilo postoji li neki drugi poremećaj. Djeca bolje nego odrasli podnose preparate željeza, ali ponekad se može javiti mučnina, promjena strukture stolice (od rjeđe do opstipacije), promjena boje stolice (zelena, nekad crna) do čega dolazi jer se željezo ne resorbira u dovoljnoj mjeri.

Prirodni izvori željeza

Mješovitom prehranom unosi se od 10 do 30 miligrama željeza dnevno. Najbogatiji izvori su jetrica, meso, jaja, piletina, riba, soja, bundeva, zob, grašak, smokva. Zdrava osoba, bez simptoma nedostatka, apsorbira dnevno od 0,5 do 1 mg željeza. Osobe kod kojih postoji nedostatak ovog minerala u organizmu apsorbira do 30 posto željeza iz hrane.

U hrani postoje dvije vrste željeza: hemo-željezo i nehemo-željezo. Hemo-željezo je u namirnicama životinjskog porijekla (meso, jaja, riba, jetrica), a nehemo-željezo vezano je za proteine u biljnoj hrani. Najveća količina željeza u prosječnoj prehrani, više od 85%, je u obliku nehemo-željeza. Ipak, treba naglasiti da je apsorpcija željeza iz namirnica životinjskog porijekla (hemo-željezo) puno brža i učinkovitija (od 15 do 30%) od željeza iz biljne hrane (od 1 do 20%).

Autor: Life Content