Tomislav Bahorić: Jedno od najtežih zanimanja jest biti modni dizajner!

by | 7 ožujka, 2015

Za početak nam recite odakle je došla  inspiracija za najnoviju kolekciju?
S obzirom na to da mi je ovo jubilarna deseta kolekcija na Schwarzkopf Cro A Porter-u, nekako sam je odlučio simbolično nazvati “Krug” odnosno “Circle” jer samim time smatram da sam zaokružio jedno poglavlje. Istovremeno krug koristim kao motiv koji se proteže kroz cijelu kolekciju.

Koje materijale i boje preferirate koristiti u svojim kolekcijama?
Najčešća baza mi je crna i oko nje obično gradim cijelu priču. U ljetnim kolekcijama u sve ubacim i bijelu, plavu boju… U zimskim kolekcijama se nekako držim sivih i crnih tonova. Našao sam se u nebojama, bez obzira na opći trend živih boja i šarenila. Volim pomake u printu, nedovršenim rubovima, zanimljivom načinu kopčanja, igrom dužinama, asimetrijama, dekonstrukcijama čime zapravo kompenziram nedostatak boje.

Kako bi definirali svoj osobni stil?
Njegujem takozvani nulti stupanj odijevanja (t-shirt, traperice, skinny komade, jednostavne kožne jakne upotpunjene dobrim naočalama, šalom). Na prvom mjestu su mi udobnost i jednostavnost te svakako crna boja.

Strani dizajneri koje najviše cijenite i pratite?
Volim avangardne dizajnere, volim kada je kolekcija zaokružena priča. Ima ih nekolicina pa mi je teško izdvojiti ikoga. Helmut Lang je kralj minimalizma (kralj minimalizma i genijalnih parfema), Viktor&Rolf, osebujan dvojac koji je oduvijek vjeran sebi a opet nas uvijek iznenade nečim novim. Zatim Ann Demeulemeester koja je po meni najjača od svih Belgijanaca. Njene kolekcije su nevjerojatno snažne te razrađene do svakog detalja. Za kraj bih još izdvojio modnu kuću Martina Margiele (prije Galliana) koja je možda najzanimljivija u Europi.

Najbolje odjevena Hrvatica i zašto?
Možda sam subjektivan ali – Loredana Bahorić. Zašto? Jer ju vidim u studiju, na poslu, u kući, eventima, izlascima i uvijek je svoja. Ne razmišlja puno o odijevanju ali što god odjene,  to je to.

Da niste modni dizajner, čime bi se bavili?
Kao mali bavio sam se crtanjem stripa pa bi vjerojatno krenuo u tom smjeru. Ljubav mi je i psihologija. Da nisam završio Tekstilno-tehnološki fakultet, možda bi upisao psihologiju na Filozofskom fakultetu.

Negativne strane modne industrije?
O tome je sve davno rečeno… Ali jedno od najtežih zanimanja jest biti modni dizajner. Nema spavanja na staroj slavi. Imao inspiraciju ili ne, ako od toga živiš, kolekcija mora biti vani. S druge strane, velik problem u Hrvatskoj jest to što kao dizajner donekle moraš sputati svoju kreativnost zbog prilagodbe kupcima. To je hod po jako tankoj niti.

Da možete birati van granica Hrvatske, koja osoba bi bila Vaše zaštitno lice kampanje?
Od stranih osoba izdvojio bih Josha Hartnetta, Jude Lawa, Stephen Dorffa, Christian Balea…

U čemu žene najčešće griješe u odijevanju i odabiru kombinacija?
Nekako mi najviše smeta neprilagođenost godinama i situaciji u odijevanju. Posebno mi smetaju plastične jeftine štikle, to mi djeluje pomalo jeftino.

Da se možete vratiti u neku modno razdoblje, koje bi to bilo i zašto?
Svakako renesansa koja je svoj vrhunac doživjela s Michelangelom. Bilo bi zanimljivo vidjeti Michelangelove i Leonardove radove iz prve ruke. Inače sam veliki ljubitelj Firenze.

Mila Puljiz
foto:
facebook