Ovdje možete isprobati drevne istočnjačke tehnike tajlandske sportske masaže
Sportski napori, kako profesionalnih tako i svih rekreativnih sportaša, ostavljaju traga na tijelu kojem je itekako potreban kvalitetan i pravovrem...
Vitamin B utječe na raspoloženje, umor, razdražljivost, ali i cjelokupno mentalno zdravlje
Kako ga unijeti u organizam i zašto je važan vitamin B?
Vitamin B skupina je od osam esencijalnih vitamina, poznatih kao B-kompleks, koji igraju ključnu ulogu u različitim tjelesnim funkcijama, uključujući metabolizam, proizvodnju energije, formiranje crvenih krvnih zrnaca i održavanje zdravlja kože, živaca i mozga.
Specifično za vitamin B je to da svaki od vitamina iz te skupine ima određenu funkciju, a svi oni zajedno podržavaju metaboličke procese, živčani sustav, sintezu DNK te održavaju kožu, kosu i nokte.
Vitamini B-kompleksa skupina su od osam hranjivih tvari važnih za održavanje zdravlja stanica i održavanje energije.
Neka hrana ima visok sadržaj nekoliko vitamina B, stoga pročitajte u nastavku koja je to.
Kako pojedini vitamin B djeluje, zašto je važan i u čemu se nalazi?
Vitamin B1 (Tiamin): Pomaže organizmu u pretvorbi ugljikohidrata u energiju i održava funkciju živčanog sustava.
Vitamin B2 (Riboflavin): Bitan je za pretvorbu hrane u energiju, za zdravlje kože i vida.
Manjak vitamina B1 i B2 je rijedak, a možete ih pronaći u cjelovitim žitaricama, tjestenini i riži, svinjetini, rib i mahunarkama, uključujući crni grah i soju, orasima i sjemenkama.
Vitamin B3 (Niacinamid): Manjak vitamina B3 može dovesti do pelagre, bolesti koja uzrokuje dermatitis i demenciju.
Vitamin B5 (Pantotenska kiselina): Ključan je za proizvodnju hormona i energije.
Vitamin B6 (Piridoksin): Bitan je za sintezu neurotransmitera poput serotonina i dopamina, koji utječu na raspoloženje i mentalno zdravlje. Nedostatak može uzrokovati depresiju, iritabilnost i probleme sa spavanjem.
Hrana s visokim sadržajem vitamina B6 uključuje: perad, ribu i meso, krumpir i drugo škrobno povrće i voće, osim citrusa.
Vitamin B7 (Biotin): Često se povezuje sa zdravljem kose, kože i noktiju. Također igra ključnu ulogu u sintezi masnih kiselina i metabolizmu glukoze, dok nedostatak biotina može uzrokovati dermatitis, gubitak kose i nervne poremećaje.
Vitamin B9 (Folna kiselina): Ključan je za sintezu DNK-a i rast stanica, a posebno je važan tijekom trudnoće za razvoj živčanog sustava fetusa.
Nedostatak vitamina B9 može se očitati u umoru, problemima s koncentracijom, razdražljivosti, glavobolji, lupanju srca, otežanom disanju te promjena na koži, noktima…
Vitamin B12 (Kobalamin): Neophodan je za sintezu DNK-a, formiranje crvenih krvnih zrnaca i funkcioniranje mozga. Manjak može izazvati ozbiljne neurološke poremećaje i anemiju. Najčešće su pogođeni stariji ljudi, osobe s gastrointestinalnim bolestima ili vegani.
Simptomi nedostatka vitamina B12 mogu uključivati umor, slabost, gubitak apetita, glavobolju, bljedilo kože, lupanje srca, mršavljenje, čireve u ustima, utrnulost i trnce u rukama i nogama te otežano disanje, probleme s vidom i razdražljivost.
Najbolji izvori vitamina B12 su: goveđa jetra, školjke, meso, uključujući ribu i perad, jaja, kravlje mlijeko, sir.
Najbolji način za spriječiti manjak vitamina B jest uravnotežena prehrana koja uključuje nemasne bjelančevine, cjelovite žitarice, voće i povrće.
Simptomi zajednički za sav manjak vitamina B-kompleksa mogu uključivati umor, mučninu, slabost mišića i promjene na koži.
Manjak vitamina B12 i B9 može dovesti do anemije jer su neophodni u produkciji crvenih krvnih stanica.
Ipak, imajte na umu da je uvijek najbolje posavjetujete se s liječnikom ili nutricionistom prije nego što započnete s uzimanjem dodataka, osobito ako imate specifične zdravstvene potrebe ili kronične bolesti.
Foto naslovna: YakobchukOlena iStock/Getty Images Plus via Getty Images