Njega u trudnoći – što je dozvoljeno a što zabranjeno

by | 5 ožujka, 2015

Žena treba biti lijepa i njegovana tijekom cijele trudnoće. Budućim mamama drugo stanje je poticaj da izgledaju još ljepše i bolje. Evo važnih savjeta kojih bi se trebale pridržavati sve trudnice.

pregnancy-massageolivemassage.com_

Manikura i pedikura

Tijekom trudnoće moguće je nastaviti s redovnim odlascima na manikuru i pedikuru – potrebno je samo da higijenski uvjeti u salonu budu odgovarajući i da postoji odgovarajuća sterilizacija instrumenata. Moguće je da vam neće biti potrebno da stavljate nadogradnju noktiju ili gel, jer u trudnoći nokti rastu puno brže nego što je to uobičajeno.

Depilacija voskom

Depilacija hladnim voskom je znatno bolja od depilacije kemijskim preparatima. Ako to radite toplim voskom, obratite pažnju da ne bude pretopao, da ne dođe do opeklina.

Bojenje i njega kose

Tijekom trudnoće postoji mogućnost promjene kvalitete kose: ponekad postaje sjajnija i bujnija, a ponekad ju je teško ukrotiti. Koristite blaže šampone i preparate za kosu. Nemojte prati kosu savijeni preko ruba kade da ne naprežete leđa, vrat i ne pritišćete želudac. Nema dokaza da bojenje kose štetno utječe na trudnoću ili bebu, pa možete nastaviti s redovnim bojenjem, ali izbjegavajte blajh u prvom trimestru.

Tijekom trudnoće kosa puno manje opada, ali nemojte se iznenaditi kada nakon porođaja počne opadati više nego ikad, to je normalno, samo se gubi sve ono što bi opalo tijekom trudnoće.

Njega kože tijekom trudnoće

Kvaliteta kože može se promijeniti tijekom trudnoće, ako postane suha, izbjegavajte uporabu sapuna i pokušajte s uporabom raznih preparata za njegu suhe kože. U slučaju da koža postane masnija, nemojte koristiti lijekove niti kreme protiv akni, jer oni mogu biti štetni.

Dijelovi kože koje su inače tamniji, poput madeža ili pjegica, mogu tijekom trudnoće postati još tamniji, posebno kod tamnokosih i žena s tamnijom kožom, a često se javlja i “maska trudnoće”, tamnjenje kože čela, nosa i brade. Sve to će nestati tijekom ili nakon trudnoće, ali se obavezno morate kloniti sunca i pri svakom izlasku tijekom sunčanog perioda stavite kremu s visokim zaštitnim faktorom.

Strije

Zbog rastezanja kože tijekom trudnoće dolazi do pojave strija, ružičastih linija koje s vremenom postaju sedefaste. Najčešće se javljaju na grudima, trbuhu i bedrima, ali mogu se javiti i na laktovima – gdje god dolazi do rastezanja kože. Kod nekih žena su one jako izražene, a kod nekih se i ne jave.

U cilju prevencije pojave strija uvijek je dobro izbjegavati izlaganje suncu, paziti da se ne dobije puno na težini i mazati kožu neutralnim kremama da bi bila meka i elastična, međutim, nema dokaza da će to spriječiti njihovo pojavljivanje.

Nakon trudnoće moguće je ukloniti ili sasvim ublažiti strije laserskom intervencijom.

Njega zuba

Tijekom trudnoće problemi s desnima i zubima česti su. Hormonske promjene u organizmu, a posebno djelovanje progesterona i estrogena, imaju izravnu vezu s ovom pojavom upale desni – gingivitisa. Desni su obično otekle i crvene, a nije rijetko da lako prokrvare i da su vrlo osjetljive. Ovaj problem može se javiti već oko osmog tjedna trudnoće, a maksimalno je izražen u pri kraju trudnoće.

Osim toga, izgleda da tijekom trudnoće imunološki sustav reagira drukčije na plak – naslage koje se nakupljaju na zubima, kao i da postoji izmjena udjela bakterija koje se nalaze u desnima.

Najbolji način za smanjenje tegoba s desnima tijekom trudnoće je da se vodi računa o higijeni usne šupljine, što obuhvaća detaljno pranje zuba najmanje dva puta dnevno i čišćenje zuba koncem za tu namjenu, bar jednom dnevno. Korisno je i ispiranje usne šupljine specijalnim, namjenskim otopinama za usta ili toplom slanom vodom.

Vrlo je važno da vodite računa o zdravlju zuba tijekom trudnoće i neka to budu redovni odlasci stomatologu, najmanje dva puta u toku trudnoće, a ako to potrebe nalažu, i više puta.

Popravke zuba ne treba odlagati za poslije trudnoće i mogu se raditi pod lokalnom anestezijom, a ako se radi o nekim većim zahvatima, prije nego što ih planirate, posavjetujte se sa svojim liječnikom o potrebi za antibioticima, i tretmanu trudnoće u takvom slučaju.

Snimanja zuba treba izbjegavati u prvom trimestru, a ako su neophodna kasnije, trebate zaštititi trbuh dvostrukom zaštitnom pregačom.

Ne postoje službene studije da je izbjeljivanje zuba štetno tijekom trudnoće, ali najbolje bi bilo da se posavjetujete sa svojim stomatologom ili da proces izbjeljivanja zuba odgodite na nekoliko mjeseci.

Masaža i trudnoća

Masaža izuzetno odgovara tijekom trudnoće i odličan je način za opuštanje. Pomaže oslobađanje toksičnih proizvoda, što smanjuje umor i doprinosi smanjenju otoka i grčeva, otklanja glavobolju i u cijelosti poboljšava cirkulaciju. Izbjegavajte pritisak na trbuh. Možete ići na masažu kada god želite i bit ćete manje napeti, jedino trebate izbjegavati nanošenje suviše aromatičnih ulja.

Aromatična ulja koja se mogu koristiti u trudnoći su ulje kamilice, limuna, lavande, ruže, geranija i sandalovine, a treba izbjegavati ružmarin, majčinu dušicu, bosiljak i mažuran.

Korištenje solarija

Solarij ne treba koristiti u trudnoći.

Sunčanje

Sunčanje u trudnoći nije preporučljivo, posebno kada je zračenje najveće – od polovice lipnja do rujna, između 11 i 16 sati. Osim povećanja rizika od raka kože, u trudnoći izlaganje suncu pojačava boju onim tamnim mrljama koje se i inače javljaju na licu i na trbuhu. Korisite UV zaštitu s visokim faktorom zaštite.

Korištenje saune

Korištenje saune u trudnoći nije preporučljivo, jer povećavanje tjelesne temperature vašeg tijela tijekom trudnoće može ugroziti bebu, posebno tijekom rane trudnoće.

Kupanje

Jako tople kupke povećavaju vašu tjelesnu temperaturu. Tijekom trudnoće preporučuje se tuširanje. Ne savjetuje se ni kupanje u toplim termalnim vodama ni u kadi.

Izvor: Life Content