Zbogom aknama: esencijalna njega kože u tinejdžerskoj dobi

Osjetljive godine zahtijevaju nježnu i jednostavnu njegu

by | 4 listopada, 2023
Njega mlade kože

Njega tinejdžerske kože čini se kompliciranom. Međutim, ako se pravilno provodi, ona je toliko jednostavna da se može svesti na svega tri koraka.

Kako će točno hormoni promijeniti život vašeg dijeta utječući na svaki aspekt djetetova života, od ponašanja, preko promjene izgleda, do stila spavanja, ne možete znati. Kako i kad će hormoni utjecati na djetetovu kožu još je jedan nepoznati faktor.

Aktivacija žlijezda lojnica koje luče sebum može biti jedan od prvih signala da hormoni uvode vaše dijete u svijet puberteta. Akne, seboreični dermatitis ili perut tako mogu biti neki od prvih fizičkih znakova spolnog sazrijevanja, a znaju se pojaviti i prije ulaska u “službenu“ tinejdžersku dob.

Prije negoli se to dogodi, dijete za njegu kože ne treba ništa više od kreme sa zaštitnim faktorom, ali kad primijetite da je djetetova koža promijenila ćud, od pretjeranog sjaja do ozbiljnih upalnih procesa, važno je s tim stanjem što prije se pozabaviti. Jer tinejdžerima, uz brojne školske obveze, izvannastavne aktivnosti i društvene brige, na popisu neugodnosti ne treba još i ona oko akni, koja povlači i psihološke aspekte.

Pročitajte: Pronašli smo fantastične hidratantne kreme za lice – do 100 kuna

Njega mlade kože

Tri zlatna pravila njege kože kod tinejdžera

1. Čišćenje

Trenutak kad ćete dijete podučiti rutini čišćenja lica – najvažnijem dijelu njegujućeg rituala – jest kad primijete da djetetova koža postaje masna ili pri izbijanju prvih akni. Čišćenje sprječava širenje infekcije te priprema kožu za prodor aktivnih komponenti iz kreme koja se nakon toga nanosi.

Za čišćenje je potrebno odabrati odgovarajuće preparate koji su namijenjeni čišćenju mlade kože, one s upalnim procesima ili za masni i mješoviti ten. Nečistu kožu sklonu pretjeranom mašćenju i upalama potrebno je nježno ali temeljito čistiti dva puta dnevno, ujutro i navečer; potom kožu isprati toplom pa onda i hladnom vodom kako bi se zatvorile pore.

Čišćenje tinejdžerske kože nikako se ne bi smjelo svesti na “brzinsko“ čišćenje vlažnim maramicama ili neki nasumce odabrani preparat. Na tržištu postoje odlični preparati koji kvalitetno čiste kožu, dezinficiraju, djeluju adstrigentno i odmašćuju, i to bez alkohola i agresivnih supstancija.

Pročitajte: Zašto vam akne izbijaju uvijek na istome mjestu?

Njega mlade kože

2. Hidracija

Ako je koža vašeg djeteta masna i sklona miteserima i upalama, važno je ne zapustiti takvo stanje jer je pravilna njega izuzetno važna ne samo za trenutno održavanje ljepote kože već i za prevenciju trajnih ožiljkastih promjena.

Bez obzira na tip kože, nužno je, svakodnevno koristiti hidratantnu kremu ili fluid za njegu lica. Aknama je potrebno neko vrijeme da se smire, a agresivni, isušujući preparati mogu samo pogoršati situaciju, odnosno isušiti površinski sloj kože, zbog čega ten postaje osjetljiv, crvena i reagira peckanjem ili svrbežom. Tada se često, u zabludi, zamjenjuje osjetljivom kožom i tretira kao takvom, ali ona to, zapravo, nije. Potrebno je pronaći pravilan omjer suzbijanja hiperprodukcije žlijezda lojnica i vlaženja kože kako bi se doveo u balanas ovaj ćudljivi tip kože.

Pročitajte: Akne, podočnjaci, bore i rozaceja uz njih nemaju šanse: Otkrivamo 10 najboljih korektora

Njega mlade kože

3. Zaštita od sunca

Jednako kao što je esencijalno tinejdžere naučiti važnosti redovitog rituala čišćenja kože, potrebno ih je, s jednakim trudom, podučiti nužnosti zaštiti kože od UV zračenja.

Brojni mladi vole sunce zbog toga što ono trenutno isuši njihovu kožu pa izgleda manje masno. Međutim, taj je rezultat kratkog vijeka, a upalni se procesi nakon toga mogu još više pogoršati. Također, sunčeva se oštećenja kumuliraju i što više sunce ošteti dječju i mladenačku kožu, to će više njihov ten kasnije patiti od fotooštećenja te će izgledati starije od njihove kronološke dobi. A tu je još i opasnost od melanoma.

Njega mlade kože

Krema za sunčanje trebala bi biti djetetov najveći saveznik. Osim što štiti kožu od UV zračenja i prevenira foto-oštećenja, zaštitni faktor može pomoći da akne i ožiljci od akni na suncu ne potamne i postanu vidljiviji. Potražite proizvod za zaštitu širokog spektra, sa zaštitnim faktorom 30 ili većim čija je formula nekomedogena, tj. bez ulja, i s teksturom fluida.

Pročitajte: Kako spasiti krivo počupane ili loše obojene obrve

Foto: Larisa Stefanuyk, iStock/Getty Images Plus via Getty Images; Pexels/Ivan Samkov