Kako prestati konstantno brinuti? Savjete nam je dala psihologinja Kristina Rajski
Ne postoji čovjek koji ne brine, no što kad imate tendenciju konstantno brinuti o svemu, zbog čega sami sebi najčešće uzrokujete spiralu negativnih...
FreeStyle Libre sustav nagrađen je Prix Galienom, “Nobelovom nagradom” za inovacije u biofarmaceutskom istraživanju, za najbolju medicinsku tehnologiju u proteklih 50 godina.
FreeStyle Libre 2 sustav, koji je odnedavno dostupan u Hrvatskoj, jedini je senzor za kontinuirano mjerenje glukoze na domaćem tržištu koji glukozu mjeri svake minute, a sadrži i (opcionalne) alarme koji neovisno o skeniranju senzora upozoravaju na previsoke ili preniske vrijednosti glukoze, što znači još više sigurnosti u kontroli šećerne bolesti. Osobu oboljelu od šećerne bolesti alarmi će upozoriti na opasnost hipoglikemije i tijekom noći, odnosno u bilo kojem trenutku dana ili noći.
Iza nove generacije senzora za kontinuirano mjerenje glukoze stoji Abbott, globalni predvodnik u zdravstvenoj skrbi. Zbog svoje visoke preciznosti FreeStyle Libre senzor proglašen je senzorom broj 1 u svijetu(1), a danas ga koristi više od četiri milijuna korisnika u 60 zemalja(2) te je nagrađen Prix Galienom, “Nobelovom nagradom” za inovacije u biofarmaceutskom istraživanju, za najbolju medicinsku tehnologiju u proteklih 50 godina(3). Budući da je veličine kovanice od dva eura, ovaj senzor je izrazito diskretan, a traje punih 14 dana. No, ova tehnologija oboljelima od šećerne bolesti predstavlja više od uređaja za kontinuirano mjerenje glukoze. U osnovi, često se o njoj ni ne govori kao o tehnološkom pomagalu, već kao o digitalnom ekosustavu, virtualnoj zdravstvenoj platformi koja ne samo da omogućava život bez boli (senzor mjeri glukozu bez potrebe za bockanjem u prst) već i povezuje osobu oboljelu od šećerne bolesti, njezinog liječnika, kao i članove obitelji i prijatelje.
Naime, sve što je potrebno napraviti jest skinuti besplatnu aplikaciju FreeStyle LibreLink za Android i iOS uređaje te pametni telefon prisloniti na senzor. Očitane vrijednosti glukoze aplikacija automatski šalje u program LibreView, platformu namijenjenu liječnicima, ali i obitelji i prijateljima osobe koja boluje od šećerne bolesti. Liječnici tako mogu sve očitane podatke pratiti u realnom vremenu i na daljinu te na taj način vrlo precizno pratiti što se događa s pacijentom. Na temelju podataka iz LibreViewa, dijabetolog će prilagoditi, odnosno optimizirati terapiju, dati savjete za korigiranje prehrane i naputke vezane za tjelovježbu.
Članovi obitelji, prijatelji i osobe koje skrbe za djecu i starije ljude oboljele od šećerne bolesti imaju mogućnost skinuti LibreLinkUp aplikaciju pa će i njima dolaziti obavijesti o očitanim vrijednostima glukoze, dok će ih alarm na pametnom telefonu upozoriti na to da je osobi potrebna pomoć zbog opasnosti od hipoglikemije ili pak hiperglikemije.
Cilj FreeStyle Libre sustava jest poboljšati kvalitetu života osobe oboljele od šećerne bolesti, ali i smanjiti kratkoročne i dugoročne komplikacije šećerne bolesti. Naime, brojne znanstvene studije potvrdile su kako FreeStyle Libre sustav pomaže u sprječavanju kroničnih komplikacija šećerne bolesti i postizanju bolje kontrole bolesti. Primjerice, nakon samo tri mjeseca korištenja FreeStyle Libre sustava, razina HbA1c (pokazuje kretanje glukoze u krvi tijekom protekla tri mjeseca) smanjila se za 0,53 posto u odraslih sa šećernom bolešću tipa 1 (s 8,20 posto na 7,67 posto) i 0,45 posto u odraslih sa šećernom bolešću tipa 2 (s 8,17 posto na 7,72 posto) (4). Uporaba FreeStyle Libre sustava utječe i na brzi i održivi pad HbA1C već nakon samog početka primjene senzora. Što je HbA1C na početku veći, to je i njegovo smanjenje veće, neovisno o tome radi li se o šećernoj bolesti tipa 1 ili 2. Kod osoba s loše reguliranim HbA1c također je vidljiv značajni pomak u postizanju bolje kontrole glikemije(5).
Za pojedinca, FreeStyle Libre 2 sustav izrazito je koristan i kao alat za bolje razumijevanje šećerne bolesti jer omogućuje uvid u to kako tijelo reagira na bilo kakav fizički napor, ali i na svaki konkretni obrok pa je lakše kombinirati namirnice, određivati količine ugljikohidrata i slično.
Na kraju, ova tehnologija omogućuje i uvid u TIR (eng. Time in Range), koji nam govori koliko smo uspješni u tome da glukozu održavamo u propisanim vrijednostima, odnosno koliko dobro kontroliramo bolest. Na grafu u aplikaciji jasno se prikazuje prosječan broj sati i minuta koje je osoba provela unutar, ali i ispod i iznad propisanih vrijednosti. Ovo je izrazito važno jer velika odstupanja utječu na razvoj komplikacija vezanih za šećernu bolest.
Primjerice, ako je osoba dugo u hiperglikemiji, šanse za razvojem srčanih i bubrežnih bolesti su dosta visoke. Opasnost od hipoglikemije za sobom vuče pak neke druge neugodne pojave koje se dobrom regulacijom glikemije mogu izbjeći.
Sadržaj nastao u suradnji s Abbottom.
FreeStyle, Libre i srodne trgovačke marke zaštićene su marke društva Abbott.
© 2023 Abbott ADC-72399 v1.0 Abbott Laboratories d.o.o., Koranska 2, Zagreb.
1 Based on the number of users worldwide for the FreeStyle Lobre systems compared to the number of users for other leading personal use sensor-based glucose monitoring systems
2 Data on file, Abbott Diabetes Care, Inc
3 https://abbott.mediaroom.com/2022-10-28-Abbotts-FreeStyle-Libre-R-is-Named-Best-Medical-Technology-in-Last-50-Years-by-the-Galien-Foundation
4 Evans M, Welsh Z & Seibold A. Reductions in HbA1c with flash glucose monitoring are sustained for up to 24 months: a meta analysis of 75 real-world observational studies. Prezentirano travanj 2022, ATTD
5 Evans M, Welsh Z & Seibold A. Reductions in HbA1c with flash glucose monitoring are sustained for up to 24 months: a meta analysis of 75 real-world observational studies. Prezentirano travanj 2022, ATTD
Foto: PR