SPA u vlastitoj kupaonici: reproducirajte blagotvorne benefite saune kod kuće

U toplom zagrljaju pare

by | 4 svibnja, 2023
Simulirajte benefite saune kod kuće

U kulturama s hladnom klimom preznojavanje u vrućoj, drvenoj kabini, a zatim valjanje na snijegu ili plivanje u jezeru tradicionalni su načini opuštanja i druženja, osnaživanja duha i tijela te uljepšavanja.

Moći saune tako su jednostavne, a toliko moćne. Vrući zrak i temperaturne promjene kojima ste izloženi u sauni, a potom na otvorenom ili u ledenoj kupelji blagotvorno djeluju na fizičko i duševno zdravlje te na izgled kože.

U sauni, mišići se šire i kontrahiraju stimulirajući time protok krvi, što potpomaže prokrvljenosti kože, zglobova i unutrašnjih organa. Istodobno, sauniranje poboljšava imunitet i potiče detoksikaciju. Djeluje i preventivno, sprječava prehlade, alergije i različite upalne procese na koži, samo da navedemo neke dobrobiti toplih, parnih tretmana.

Simulirajte benefite saune kod kuće

Kako napraviti saunu kod kuće?

Kao što smo vidjeli, dobrobiti saune na ljepotu i zdravlje su nebrojene. No ne trebate (uvijek) trošiti vrijeme i novac na odlazak u SPA centar jer uz naše savjete možete uživati u sauni u vlastitoj kupaonici. Evo kako…

Korak I: Saunu u svome domu zamijenite vrućom kupkom. Voda u kadi trebala bi biti što toplija, koliko god možete podnijeti. Za dodatan detoksifikacijski učinak, kupku začinite šalicom epsom soli i nekoliko kapi stimulirajućih eteričnih ulja, recimo eukaliptusa, ružmarina ili citrusa. Namačite se sve dok je voda vruća, oko pola sata, a po potrebi vodu zagrijte novim mlazom vruće vode. Da biste poboljšali efekt kućne saune, u kadi pijuckajte vrući biljni čaj.

Nemate li kadu, poslužit će i tuš-kabina. Prije nego uđete pod tuš, pustite vruću vodu da kratko toči kako bi zagrijala i zaparila prostoriju. Za to vrijeme, na suho iščetkajte cijelo tijelo, ili napravite piling s morskom soli kako biste potaknuli cirkulaciju. Zatim budite pod vrućim tušom najviše pet minuta.

Za blagotvorni aromaterapijski učinak, u tuš-kabinu objesite made grančice breze ili na vlažnu krpicu nakapajte oko deset kapi istog eteričnog ulja. Iz kade ili tuš-kabine izaći ćete s kožom blago ružičaste boje kože, što nije razlog za brigu već prvi korak u cilju postizanja blistave kože.

Simulirajte benefite saune kod kuće

Ledena kupelj

Korak II: U sauni je sada na redu ledena kupelj koju će kod kuće zamijeniti kratko tuširanje u hladnoj vodi. Hlađenje, nakon saune ili vruće kupke, šokira organizam spuštajući u kratkom roku tjelesnu temperaturu. Hladnoća steže krvne žile koje su se u sauni širile, smanjuje se crvenilo, zatvaraju se pore i tonira se koža. Istovremeno, hladni mlaz vode ispire toksine koje smo izlučili znojenjem.

Izdržite pod ledenim mlazom tuša što duže možete. Jednominutno tuširanje će isprati znoj, ali se potrudite zadržati barem tri minute, koliko je potrebno da se tjelesna temperatura normalizira.

Opustite se

Korak III: Toplo-hladni ritual ponovite dva-tri puta, s kratkim odmorom između svakog ulaska u kadu ili pod tuš, a na kraju tijelu pružite odmor i opuštanje kako bi se maksimizirao blagotvorni učinak sauniranja. Ogrnite se kućnim ogrtačem i otiđite ravno u krevet na barem 20 minuta odmora kako bi se otkucaji srca smirili, a protok krvi vratio u uobičajeno stanje.

Nastavite piti čaj ili vodu da biste nadoknadili izgubljenu tekućinu. Za najbolje rezultate, ovaj toplo-hladni ritual prakticirajte jednom tjedno.

Pročitajte: Od novog nosa do bijelih zuba: beauty tretmani koje možete napraviti pod pauzom za ručak

Foto: iStock/Getty Images Plus