Hrvatski zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji među najrestriktivnijima je u Europi

Hrvatska treba novi zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji

by | 3 travnja, 2023
dugine obitelji medicinski potpomognuta oplodnja

Iznimno restriktivni hrvatski zakoni istospolnim partnericama, transrodnim osobama, single ženama, ali i heteroseksualnim parovima uvelike otežavaju pristup medicinski potpomognutoj oplodnji (MPO) i time im smanjuju mogućnost da se ostvare kao roditelji.

Dok su, s jedne strane, političarima puna usta demografske revitalizacije i poticanja nataliteta, hrvatski zakoni su poprilično rigidni kad je u pitanju MPO. U praksi je pristup medicinski potpomognutoj oplodnji u Hrvatskoj za žene bez partnera ili transrodne osobe gotovo nemoguć, dok je za ženske istospolne parove zakonom zabranjen. Time je Hrvatska u nezavidnom društvu još 24 europske zemlje u kojima ženski parovi ne mogu pristupiti MPO-u, poput Italije, Mađarske i Poljske.

Zbog toga je nemali broj žena primoran rješenje tražiti van Hrvatske, u zemljama s liberalnijim zakonima, zakonima koji bolje odgovaraju na potrebe LGBTIQ+ osoba – piše na stranicama Dugine obitelji.

Prema Zakonu o medicinski potpomognutoj oplodnji, koji je donesen u srpnju 2012. godine, navodi se kako pravo na MPO nemaju žene koje se nalaze u istospolnoj zajednici, dok to pravo kao single žena (koja nije u braku ili izvanbračnoj zajednici), ima samo ako se dosadašnje liječenje neplodnosti pokazalo neuspješnim. Zbog ovog članka, a i mnogih drugih elemenata Zakona, hrvatski je Zakon o MPO-u među najrestriktivnijima u Europi, upozoravaju iz Duginih obitelji.

U praksi, pristup medicinski potpomognutoj oplodnji u Hrvatskoj težak je i za heteroseksualne parove. Za žene bez partnera ili transrodne osobe je gotovo pa nemoguć, dok za ženske istospolne parove je eksplicitno zakonom zabranjen. Time je Hrvatska u društvu još 24 europske zemlje u kojima ženski parovi ne mogu pristupiti potpomognutoj oplodnji, poput Italije, Mađarske, Poljske i drugih.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dugine obitelji (@dugineobitelji)

“Trebamo zakon koji prati najnovije znanstvene spoznaje i procedure te omogućuje korištenje usluge medicinski potpomognute oplodnje bez diskriminacije koja je trenutno prisutna. Trenutačni zakon ograničava postupke MPO-a i za heteroseksualne parove, onemogućava medicinskom osoblju koje se želi baviti ovom granom medicine da obavlja svoj posao u skladu sa međunarodnim standardima i znanstvenim postignućima te izravno krši Hipokratovu zakletvu u dijelu u kojem ona eksplicitno govori o tome kako sve osobe imaju pravo na medicinske tretmane neovisno o seksualnoj orijentaciji. U konačnici, trenutni zakon je u suprotnosti s deklariranim demografskim politikama koje hrvatski političari često spominju”, rekao je Daniel Martinović, predsjednik i koordinator udruge Dugine obitelji.

Iz udruge koja okuplja LGBTIQ roditelje kažu kako, iako njihove članice imaju pozitivna iskustva u državama poput Njemačke, Austrije ili Sjeverne Makedonije, proces zna biti kompliciran i težak.

“Čak i u državama u kojima je LGBTIQ+ osobama formalno dozvoljen pristup postupcima potpomognute oplodnje, u praksi je čitav proces često težak, primjerice nije moguć ako niste državljanin/ka te zemlje, ili postoji rizik od izravne/neizravne diskriminacije, uznemiravanja ili čak i nasilja. Zbog čega se ne bi single žene i ženski parovi mogli ostvariti kao roditelji u Hrvatskoj ako to žele?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dugine obitelji (@dugineobitelji)

Foto: Instagram @dugineobitelji