Influencerica Nara Smith otkrila da boluje od kronične bolesti: “Cijelo tijelo mi se upalilo”
Influencerica koja je u proteklih nekoliko godina zaludjela društvene mreže, Nara Smith, otkrila je da joj je dijagnosticiran lupus. Lupus je autoi...
Mood food
Može li hrana poboljšati raspoloženje? Ako ste ikad pojeli neku vrstu hrane i nakon nje se osjećali umorno i tromo (a mi jesmo), onda je to svakako jedan od dokaza da vrsta hrane koju unosimo u sebe itekako utječe na to kako se osjećamo.
Baš kao što se osjećamo umorno i bezvoljno kad posegnemo za brzom hranom, ipak postoje i neke druge određene namirnice koje mogu potaknuti osjećaj sreće, smiriti nas ili nam dati prijeko potrebnu energiju.
Uz užurban način života, lako je zanemariti važnost kvalitetnih izbora u prehrani, no činjenica je da ono što jedemo izravno utječe na naš mozak i emocije.
Naravno, hrana nije jedini faktor koji može utjecati na raspoloženje. Ostali čimbenici uključuju stres, okruženje i nedostatak sna.
Ipak, kad se radi o hrani, dokazano je da određene namirnice mogu podići raspoloženje na prirodan i zdrav način, a mi smo istražili koje su to.
Ako niste ljubitelj orašastih plodova, možda je vrijeme da se to promijeni. Uvedite ih u prehranu na bilo kakav način jer je dokazano da su određeni orašasti plodovi i sjemenke, kao što su brazilski orasi, bademi i pinjoli dobri izvori cinka i selena, koji su važni za rad mozga.
Svi oni obiluju zdravim mastima i omega-3 masnim kiselinama koje podržavaju upravo zdravlje mozga, a uz to sadrže magnezij koji pomaže u opuštanju i smanjenju simptoma tjeskobe.
Bobičasto voće sadrži širok raspon antioksidansa i fenolnih spojeva koji igraju ključnu ulogu u borbi protiv oksidativnog stresa.
Ako ih ne možete pronaći svježe, pokušajte kupiti smrznuto bobičasto voće i tako uvrstiti u svoju prehranu – ono je prepuno antioksidansa koji štite mozak od stresa i upala.
Banane su prava mala riznica hranjivih tvari. Bogate su vitaminom B6, koji potiče proizvodnju serotonina, poznatog kao hormon sreće.
Njihov prirodni šećer daje brz nalet energije, a vlakna pomažu održati stabilnu razinu glukoze u krvi, čime se sprječavaju nagle promjene raspoloženja.
Osim toga, banane sadrže i magnezij koji smanjuje stres i pomaže u opuštanju mišića.
Zob, smeđa riža i kvinoja sadrže složene ugljikohidrate koji se polako razgrađuju, pružaju stabilnu energiju i sprječavaju nagle padove razine glukoze u krvi.
Ove žitarice također potiču proizvodnju serotonina, koji doprinosi osjećaju sreće i smirenosti.
Studija o ženama u postmenopauzi iz 2019. sugerira da je veći unos dijetalnih vlakana povezan s višom prijavljenom kvalitetom života mentalnog zdravlja, što uključuje simptome depresije.
Špinat, kelj, rukola i slično povrće bogati su folatima, vitaminima B-kompleksa koji igraju ključnu ulogu u proizvodnji neurotransmitera poput dopamina.
Dopamin je zaslužan za osjećaj zadovoljstva pa je konzumiranje lisnatog povrća u obroke sjajan način da podržite svoj mozak i tijelo.
Losos, skuša i sardine sadrže visok udio omega-3 masnih kiselina, ključnih za zdravlje mozga i smanjenje simptoma depresije.
Osim toga, bogate su vitaminom D, koji se često naziva “vitaminom sunca” jer pozitivno utječe na raspoloženje. Redovit unos masne ribe može značajno smanjiti osjećaj tjeskobe i pomoći u održavanju mentalne ravnoteže pa gledajte da se barem jednom tjedno na vašem jelovniku nađe riba.
Foto: Arx0nt iStock/Getty Images Plus via Getty Images