Kako prepoznati dehidriranost kod bebe?
Britanski pedijatri dramatično upozoravaju kako davanje vode novorođenčadi može štetiti zdravlju, no domaći stručnjaci to opovrgavaju. Ipak, ne pre...
Većina roditelja misli da igranje igrica razvija agresivan oblik ponašanja kod djece i odvajanje od društva. Istraživači tvrde da neke video-igre mogu pomoći u razvijanju djetetovog mozga. Razvijaju sposobnost snalaženja u kompliciranim situacijama i poboljšavaju memoriju.
Prije deset godina švedski istraživač Torkel Klingberg došao je do spektakularnog otkrića. Okupio je grupu djece i dao im računalne igrice dizajnirane za jačanje memorije, nakon samo nekoliko tjedana, djeca su pokazala poboljšanje memorije i općih intelektualnih sposobnosti. Ovaj koncept je samog Klingberga smjestio u red onih koji pomažu u izboru pobjednika Nobelove nagrade u psihologiji i medicini.
Nova istraživanja dokazuju da dobrobit igranja igrica ima puno više pozitivnih, dalekosežnih posljedica nego negativnih. Naravno, ova aktivnost zahtijeva roditeljsku kontrolu, ali postoje razlozi zašto bi vaše dijete trebalo pustiti da nekoliko sati tjedno gradi gradove i pobjeđuje izvanzemaljce.
Zbog čega je dobro igrati video-igre?
1. Video-igre uče nas rješavanju problema i potiču djecu na razmišljanje. Postoji puno video-igra koje su dizajnirane specijalno za razvoj djetetovog mozga, ali čak i one jednostavnije uče djecu kako da logički rješavaju probleme.
2. Igrajući, stvaraju se jake društvene veze koje potiču socijalnu interakciju. Pomažu pri procesu socijalizacije djeteta. Njih 65 posto društvene je tematike.
3.One su jak poticaj, većina ih je dizajnirana da nakon pobjede nagrađuju i hvale uspjeh, što jača samopouzdanje. Različite vještine, razine i rizik od gubitka/nagrade uče djecu kako prihvatiti neuspjeha i da uvijek mogu krenuti iz početka.
4. Video-igre uče strateškom razmišljanju. Djeca vježbaju objektivno razmišljanje o igri, sebi i svom izvođenju. Većina strateških igara nude razne mogućnosti za dolazak do cilja. Igrači također primaju automatsku reakciju na odluke, zbog čega brzo nauče sve o svojim slabostima i vrlinama.
5. Video-igre uče timskom radu, i većina današnjih dizajnirane su za igru u paru ili timu. Bilo da se bore protiv napada izvanzemaljaca ili slažu slagalice, video-igre nude djeci priliku djelovati konstruktivno kao tim.
6. Poboljšavaju koordinaciju očiju i ruku. Dokazano je da video-igre poboljšavaju koordinaciju kod ljudi koji boluju od Parkinsonove bolesti, ili su preživjeli moždani udar. Postoje i istraživanja koja dokazuju da kirurzi koji redovito igraju video igrice manje griješe za vrijeme operacije od onih koji to ne rade.
7. Igranje zbližava obitelj. Ako ih već ne možete pobijediti, pridružite im se! Video-igre nisu samo za djecu. Zamolite ih da vas nauče pravila i pridružite im se.
Izvor: ordinacija.hr